KOSGEB desteklerinin destekleri kullanan işletmeler açısından değerlendirilmesi (TR33 bölgesi uygulaması)
Consideration of KOSGEB financial assistance in terms of companies financed by small and medium enterprises development organization (TR33 region implementations)
- Tez No: 366719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Desteklerinin, Destekleri Kullanan İşletmeler Açısından Değerlendirilmesi (TR33 Bölgesi Uygulaması) konulu tez çalışmasında öncelikle KOBİ Kavramı ve KOBİ'lerin yapısal analizi ele alınmış, KOBİ'lerin ekonomik önemi ve karşılaştıkları sorunlarla ilgili ayrıntılı bilgi verilmiştir. Daha sonra KOBİ'lerin desteklenmesinin önemi ve Türkiye'de KOBİ'lere sağlanan destekler detaylı olarak incelenmiştir. Bu aşamada KOSGEB'in genel yapısı ve KOSGEB tarafından KOBİ'lere sunulan destek programları detaylı olarak açıklanmıştır. Daha sonra TR33 Bölgesi'nin temel göstergeleri ele alınmış ve araştırma kısmına geçilmiştir. Çalışmanın son kısmını oluşturan araştırma kısmında TR33 bölgesi illeri olan Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak'ta 2010-2013 yılları arasında KOSGEB desteklerini kullanan işletmelerden oluşan 237 işletmelik örneklem grubuna anket yapılmak suretiyle bu işletmelerin KOSGEB destekleri hakkındaki genel değerlendirmeleri tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre genel olarak TR33 Bölgesinde destek alan işletmelerin desteklerden, destek süreçlerinden ve KOSGEB'ten memnuniyet düzeyinin istatistikî olarak ortalamanın üzerinde olduğu görülmektedir. Çalışma kapsamında incelenen TÜİK ve KOSGEB verilerine göre TR33 Bölgesinin ekonomik göstergelerinin Türkiye'nin ekonomik göstergeleri ile benzer özellikler gösterdiği görülmektedir. Bu durum yapılan çalışmanın ülke geneli için bir bakış açısı oluşturabilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Concept to Small and Medium Enterprises (SMEs) and structural analysis of SMEs has been observed through study about consideration of Financial Assistance of Small and Medium Enterprises Development Organization (KOSGEB) in terms of Companies financed by KOSGEB (TR33 Region Implementation), and detailed information about problems faced by SMEs and economical importance of SMEs has been given. Importance of assisting small and medium enterprises and assistances presented to SMEs have been observed in details. General structure of KOSGEB and assistance presented to small and Medium enterprises have been observed in details. Fundamental indicators of TR33 Region had been observed and begun. General assessment of sample group of 237 enterprises financed by KOSGEB between 2010-2013 dates in Afyonkarahisar, Kutahya, Manisa and Usak where is TR33 Region has been detected through the last stage of the study. According to conclusion of study; it is considered that satisfaction level of SMEs in TR33 Region about assistances, assistance periods of KOSGEB is over the statistical average. According to TUIK and KOSGEB data which were observed during research; economical indicators of TR33 Region was similar with economical indicators of Turkey Economy. This aspect is crucial in sense of research to view country economy generally.