Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ve örtülü sermaye
Disguised profit distribution and thin capitalization via transfer pricing
- Tez No: 366727
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde teknolojik ilerlemeler sayesinde hızla globalleşen ekonomiler beraberinde pek çok yeniliği de getirmiştir. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da büyük bir rekabet ortamı oluşmuştur. Bu amansız rekabet kar marjını azaltmakta, firmaları rakipleri karşısında güç durumlarda bırakmaktadır. İşte bu noktada işletmelerin karlarını artırabilmek için bazen kanun dışına da çıkmalarına sebep olmaktadır.Bunu sağlamak adına özellikle çok uluslu şirketler karlarını vergi cenneti tabir edilen başka ülkelere götürmek istemektedirler. Yine işletmeler ilişkili kişiler vasıtasıyla emsallerine göre pahalıya mal almak veya ucuz mal satmak yollarıyla karlarını düşürebilmek ve böylece vergi matrahını azaltma yoluna gidebilmektedirler. İşletmelerin ilişkili kişilerden kanunlara aykırı olarak temin etmiş oldukları ve işletmelerinde kullandıkları sermayeler veya işletmeye ait olup ilişkili kişilere usulsüz olarak kullandırılan varlıklar, tez konusu olan ?Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı ve Örtülü Sermaye? konularını oluşturmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, önce transfer fiyatlandırması kavramının tanımları yapılıp, dünyada ortaya çıkışı ve buna neden olan globalleşme ve çok uluslu şirketler ve dünyada bu konuların düzenlenmesinde öncü ve belirleyici olan OECD hakkında bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, transfer fiyatlandırması ile ilgili kavramlar anlatılmış, kimlerin bu kapsamda olduğu, uygulama sırasında uyulması gereken yöntemler ve bu yöntemlerin işleyişi genel hatlarıyla anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, işletmelerin transfer fiyatı uygulama nedenleri anlatılmıştır. Kazançlarını artırmak için vergisel amaçlarla yapılabileceği gibi, işletmenin verimliliğini denetleyebilmek veya uluslar arası ekonomik hareketleri takip etmek için de kullanılabildiği anlatılmıştır.Dördüncü bölümde, transfer fiyatlandırmasında kullanılan yöntemler, OECD ve Türk vergi sisteminde açıklandığı şekliyle anlatılmıştır.Beşinci bölümde, transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ve örtülü sermaye konuları, gerek mülga 5422 sayılı Kurumlar Vergisi kanunu, gerekse 5520 sayılı yeni Kurumlar Vergisi Kanunu ve diğer tebliğ ve düzenlemeler çerçevesinde anlatılmıştır.Altıncı bölümde ise, sermaye ve örtülü sermaye kavramları özetlenip, örtülü sermaye kullanma yoluyla vergi kaybının oluşması ve bunlara ait örnek hesaplamalar yapılmıştır.Yedinci bölümde, transfer fiyatlandırması yolu ile örtülü kazanç dağıtımı ve örtülü sermaye konuları hakkında öneriler sunulmuştur.Sonuç kısmında ise, OECD tarafından düzenlenen bu konularda, gerek 5542 sayılı eski Kurumlar Vergisi Kanunu, gerekse yeni 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu düzenlemeleri ile bu konularda çıkarılan tebliğler ve Bakanlar Kurulu kararlarının yapılan tüm iyileştirmeler ile uluslar arası mevzuata ne kadar uygun olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, thanks to technological advances we have been observing rapidly globalizing economies and it has brought several features. It also composes a giant competitive environment not only domestically but also in abroad. This fierce competition reduces the profit margin and it leaves companies against their rivals in a difficult situation. This stage sometimes causes companies to apply illegal ways in order to raise their profits.In order to support this, multinational corporations like to transfer their profits to the countries which are called as tax haven. Again companies with the help of related persons acquires materials more expensive than its peers and sell them cheaper, thus they can report their profits low and reduce their tax base. The main purpose of this thesis is to talk about disguised profit distribution and thin capitalization via transfer pricing and provide information about related party transactions which may be used to transfer capital in an illegal way.In the first part of the study, you can find the definitions of transfer pricing concepts, the emergence of it in the world, the things which cause globalization of multinational corporations. In addition, it concerns information about the OECD which has a leading and decisive role in the regulation of these issues.In the second part of the study, it tells about transfer pricing concepts, where some measures that must be complied with are described in general terms.In the fourth part of the study, you can find the reasons of using transfer pricing. Companies can use transfer pricing for tax purposes in order to raise their profits. This could be inspected by examining the companies? productive processes or following international economic movements.In the fourth part of study, you can find the transfer pricing methods which companies employ defined under OECD and Turkish Tax System.In the fifth part of the study, we analyzed disguised profit distribution and thin capitalization issues via transfer pricing, not only with old corporate income tax law numbered 5422 but also with new corporate income tax law numbered 5520.In the sixth part of the study, you can find the summary of the thin capitalization concepts, tax loss by thin capitalization and there are some sample calculations for demonstrations.Part seven presents suggestions about disguised profit distribution and thin capitalization.The final part covers the issues regulated by OECD, old corporate income tax law numbered 5542 and new corporate income tax law numbered 5520 with the recent improvements done by the cabinet. Also, it has been identified whether our regulations are in compliance with international legislation.