Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ve hazine zararı
Distribution of hidden income through transfer pricing and treasure loss
  1. Tez No: 477078
  2. Yazar: COŞKUN UGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küreselleşen dünyada görülen hızlı ekonomik değişimler, mali ve finansal piyasaları etkilemiş ve özellikle sermayenin piyasalar arası serbest dolaşımı ülkeler arasındaki ticaret hacminde büyük artışlar gerçekleştirmiştir. Sermayenin uluslararası serbest hareketliliğine bağlı olarak edinilen bu kazançlardan çok uluslu şirketlerin matrah aşındırma ve kar aktarımı yolu ile vergi avantajı sağlaması transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımının önemli bir vergi sorunu olarak ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Dünyada yaşanan gelişmeler ülkemizde de etkisini göstermiş ve Kurumlar Vergisi Kanununun yeniden yazılması ile birlikte transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı düzenlemesinde de değişiklikler yapılmıştır. Bu çalışmada Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı, Türkiye ve dünyadaki yansımaları ile mevzuat ilişkisi içinde ele alınıp araştırılarak hazine zararı kavramının transfer fiyatlandırması içindeki konumu ve önemi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid economic variations seen in the globalizing world have affected fiscal and financial markets and especially movement of capital among markets freely has increased commercial volume dramatically. Free circulation of capital among the markets has caused an increase in the volume of trade between countries. The fact that the incomes earned on the basis of international free mobility of capital provide a tax advantage particularly through tax assessment aggression and profit transfer by multinational companies has led it to come up as a significant tax issue. The developments in the world take their effect also in our country and some modifications have been performed in distribution of hidden income through transfer pricing and treasure loss arrangement upon the revision of our corporate tax law. In this study, the Distribution of Hidden Income through Transfer Pricing together with its reflections in Turkey and in the world within the legislation relationship has been examined and dealt with the position and importance of the concept of Treasure Loss in terms of Transfer Pricing.