Valuation of tangible assets according to international financial reporting standards and their effects on financial statements
Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na (UFRS) göre maddi varlıkların değerlemesi ve finansal tablolar üzerindeki etkileri
- Tez No: 943760
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE GÖKBULUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) çerçevesinde duran varlıkların finansal tablolara etkisini incelemektedir. Duran varlıkların, işletmelerin finansal yapısı ve performansı üzerindeki stratejik rolü, farklı değerleme modelleri, yani maliyet ve yeniden değerleme yöntemleri kapsamında ele alınmıştır. Birinci bölümde, muhasebe kavramı ve uluslararası muhasebe standartlarının tarihsel gelişimi ele alınarak, Türkiye'deki uygulayıcı kurumların rolleri vurgulanmıştır. İkinci bölümde, UMS 16 (Maddi Duran Varlıklar), UMS 36 (Varlıklarda Değer Düşüklüğü) ve UFRS 13 (Gerçeğe Uygun Değer Ölçümü) gibi standartlar çerçevesinde duran varlıkların ölçümü ve düzenlenmesi detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde, duran varlıkların finansal performans göstergeleri üzerindeki etkileri ve sektörler arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Sanayi, hizmet ve enerji sektörlerinin varlık değerleme politikaları incelenerek, bu politikaların finansal raporlama üzerindeki yansımaları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, doğru finansal raporlama ve stratejik karar alma süreçleri için uygun değerleme modelinin seçimi kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of tangible fixed assets on financial statements within the framework of International Financial Reporting Standards (IFRS) . It evaluates the strategic role of tangible fixed assets in a company's financial structure and performance, considering different valuation models, namely the cost and revaluation models. The first chapter discusses the concept of accounting and the historical development of international accounting standards, highlighting the roles of implementing institutions in Turkey. The second chapter details the measurement and regulation of tangible fixed assets according to standards such as IAS 16 (Property, Plant and Equipment), IAS 36 (Impairment of Assets), and IFRS 13 (Fair Value Measurement). The third chapter analyzes the effects of tangible fixed assets on financial performance indicators and conducts cross-sector comparisons. It examines asset valuation policies in the industrial, service, and energy sectors, assessing their implications for financial reporting. The study concludes that selecting appropriate valuation models is crucial for accurate financial reporting and strategic decision-making. When IFRS standarts are applied consistently, it strengthens both the reliability and comparability of financial data.