Türkiye finansal raporlama standartları açısından iştiraklerin muhasebeleştirilmesi ve bir uygulama
Turkey's subsidiaries financial reporting standards related to the terms and an application
  1. Tez No: 366750
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamızın amacı, Türkiye Finansal Raporlama Standartları açısından İştiraklere Yatırımların Muhasebeleştirilmesini, açıklamaları ve Türkiye muhasebe uygulamalarını esas alınarak, iştiraklerin değerlendirilmesinde kullanılan yöntemler ile birlikte karşılaştırmalı incelemek ve açıklamaya çalışmaktır. Söz konusu yöntemler maliyet ve özkaynak olmak üzere iki şekildedir. Muhasebe sürecindeki iki yöntemden biri olan özkaynak yöntemi Dünyada birçok ülkede muhasebeleştirme sürecinde kullanılmaktadır. Özkaynak yönteminde iştiraklere yatırımlar maliyet bedeli ile kaydedilmektedir. Bu şekilde başlayan muhasebeleştirme sürecinde izleyen dönemlerde ise yatırımcı yatırımda bulunduğu işletmenin kazanç paylarını yatırım karı, zarar paylarını ise yatırım zararı olarak işleme alırken, alınan kar payları ise yatırımın tutarından düşülerek yatırımın değerinde bir azalışa neden olmaktadır. Özkaynak yöntemi yatırıma konu olan işletmedeki payların raporlanmasında kullanılan bir muhasebe yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is trying to explain and to examine , Turkey Financial Reporting Standards in terms of investments in associates to be accounted for , based on descriptions and Turkish Accounting Rules , along with the compared methods which are used in the evaluation of its subsidiaries. Those methods are two types as cost and equity. Equity method which is one of the two methods in the Accounting process is reused in the process of Accounting in many countries around the world. In equity method, investments in associates are initially recognized at cost. In this way, starting the recognition process in subsequent periods if the investors invest in, the entity's share of earnings of the investment profit, loss their share of the investment losses as a treatment, while the received dividends is deducted from the investment amount, is caused the decrease in the investment value. Equity method is an accounting method which is used for reporting the shares that the subject of investment of in the company.