Otel işletmelerinde stokların Vergi Usul Kanunu ile Türkiye Finansal Raporlama Standartları açısından denetimi ve bir uygulama
Inventory auditing at hotel enterprises according to Turkish Tax Procedure Law and Turkish Financial Reporting Standards: An application
  1. Tez No: 408821
  2. Yazar: SELİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA BURCU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Stoklar, işletmelerin varlıkları içerisinde büyük bir paya sahip olduğundan ve kısa sürede nakde çevrilebileceğinden dolayı işletmeler için önemli bir yere sahiptir. İşletmelerin yapısı, büyüklüğü ve faaliyet gösterdiği alanlara göre stokların önemi değişmekle birlikte, hizmet işletmeleri açısından baktığımızda; duran varlıkların işletme sermayesi içinde daha yüksek bir paya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak; bir otel işletmesi için oda satışları ve yiyecek-içecek satışları gelirlerin önemli bir bölümünü oluşturduğundan dönen varlıklar içinde yer alan stokların önemi de artmaktadır. 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte bağımsız denetimin zorunlu hale gelmesi sonucu işletmeler için önem arz eden stokların denetimi de kaçınılmaz olmaktadır. Bu çalışmada stokların denetimi konusunda bazı farklılıklar barındıran Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları çerçevesinde, otel işletmelerinde stokların denetim süreci ve uygulamalar sonucunda ortaya çıkan farklılıklar incelenmiştir. Beş yıldızlı bir otel işletmesinde stok denetimi ve değerlemesi üzerine bir uygulama yapılarak, var olan düzen Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları açısından incelenmiş yapılması gereken işlemler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The auditing of inventory which has a large share in current assets and it can be converted into cash in a short-time, has a great importance for the future of the company. After 6102 numbered Turkish Commercial Law, independent audit has become mandatory. Audit, provides to detect the fraud and error which may occur in all areas of the enterprises. This study aims to explain how the audit of inventories should be carried out and provide solutions to the problems that experts encounter during the audit of inventories process. The study examines the differences which occur as a result of the audit of the inventories process at hotels within the framework of Turkish Tax procedure Law and Turkish Financial Reporting Standards. An application has been implemented on audit of the inventories and its evaluation at a 5-star hotel and the results have been evaluated in terms of Turkish Tax procedure Law and Turkish Financial Reporting Standards. Finally, the procedures to be carried out were explained.