İşletmelerde takım kurma
Team building in private companies
- Tez No: 366779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hangi ekonomik sistemde olursa olsun, iş dünyasında yaşanan yoğun ve dinamik rekabet işi etmeleri yaşayabilmeleri ve etkinliklerini arttırmada yeni yollar, düşünceler, yaklaşımlar ve açılmalara yönelmeye zorlamaktadır. Genellikle, kişiler ortak ya da yakın işlevlere sahip küçük gruplar halinde çalışırlar. Grup içerisindeki her bir kişinin kendine özgü bir gayesi, beceri düzeyi ve işe yönelik bir tavrı vardır. Ancak takım ortak bir hedef doğrultusunda çalışmaya onları motive edildiği zaman çok başarılı olacaktır. Çalışmamızın ilk bölümünde Takım kurma sebepleri, ikinci bölümünde, Takım tanımı ve takım özellikleri hakkında geniş olarak incelenmiş. Son bölümde takım üyeleri ve takım liderliği ele alınmıştır. Ayrıca işletmelerde takım çalışması uygulamalarını analiz eden bir alan araştırması da sunulmaktadır. Bu araştırma, takım çalışması etkililiğini belirleyen faktörlerin ortaya konması ve örgütsel amaçların başarılmasında karşılaşılan muhtemel sorunların belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In business community whichever economic system is, intense and dynamic competition causes to tend new opinion, alternative thoughts and ways. Usually people work as either associate or small group. In group each person has distinctive purpose, skill also attitude towards work. However team can be successful if they are motivated. We analyzed that in first section; reason of team building, in second section; introduction of team and features of team, in last section; team member and team leader. Moreover companies include a department offering teamwork analysis. This research is to reveal the factors that determine the effectiveness of teamwork in achieving organizational objectives in order to determine the potential issues.