Pervîn-i İ'tisâmî Divanı'nın tahlili
Divan analysis of Parvin Etesami
- Tez No: 366796
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 595
Özet
Pervîn-i İ'tisâmî son dönem Çağdaş İran Edebiyatının en önemli isimlerindendir. Klasik İran Edebiyatının ustalarını hatırlatan ve onların tarzlarını pek çok açıdan örnek alan şiirleri, şekil itibariyle klasik olmasına rağmen içerik ve konu açısından oldukça güncel ve moderndir. Tarz olarak çok sade ve açık bir dili tercih eden şair, divanında en derin düşünsel, ahlaki konuları, tasavvufu, irfanı ve sosyal sorunları anlaşılır, akıcı ve etkili bir dille işlemiştir. Bu üslup, Pervîn'in en önemli özelliğidir. Konularını anlaşılır kılmak için çoğu zaman hikâye, münazara ve benzetme sanatlarına başvurmuştur. Hikâye, benzetme ve münazaralarının kahramanları ise klasik edebiyatta alışılagelen imgelerden çoğu zaman daha farklıdır. Pervîn, hem okuyucunun kulağına hoş gelen, hem de içinde bulunduğu toplumun ve tüm insanlığın yaşadığı ortak sorunlara değinen bir şiir tarzı ortaya koymuştur. Pervîn, bu yönleriyle klasik ve modern edebiyatın farklı özelliklerini divanında buluşturan bir şairdir.
Özet (Çeviri)
Parvin Etesami is one of the most important names of The Contemporary Iran Literature. Her poems, which remind us the masters of Classical Iran Literature and take their styles in many respects as an example, despite being classic in form they are quite contemporary and modern in content and topic. The poet, who preferred a very plain and clear language as style, has examined the deepest spiritual moral topics, religious mystics, wisdom and social problems with a fluent and effective language in her divan. This style is the most important feature of Parvin. To make her topics comprehensible, she has mostly appealed to story, scenery and art of metaphors. The heroes of her stories, metaphors and discussions are usually more different than the usual images in Classic Literature. Consequently, Parvin has produced a poetic style which is not only appealing to the ear of reader but also mentioned the common problems that her community and all mankind have experienced. With these aspects, Parvin is a poet who brings together the different features of classic and modern literature in her divan.