Concept of love in Oscar Wilde's short stories
Oscar Wilde'in kısa hikayelerindeki aşk kavramı
  1. Tez No: 366838
  2. Yazar: MEYSAM TABRİZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez Viktorya Döneminin öne çıkan temsilcilerinden biri olarak görülen Oscar Wilde'nin kısa hikayelerindeki aşk kavramını tanımlamak ve aynı zamanda onun düşünceleri ve öyküleyici tarzında büyük etkisi olan farklı konuları tahlil etmek üzere tasarlanmıştır. Bu araştırmanın 4 ana bölümü vardır. İlk bölüm aşk kavramını psikoloji, sosyoloji, teoloji ve edebiyat gibi çeşitli dallarda farklı tanım ve örneklerle kısaca göstermektir. İkinci bölüm, kısa hikayelerindeki aşk kavramını tanımlama açısından hayati bir rol oynadığı için Oscar Wilde'nin kişisel aşk algısını ortaya çıkarmaktadır. Üçüncü bölüm Oscar Wilde tarafından aşk kavramının betimleyici bir şekilde ustaca işlendiği seçkin kısa hikayelerinin tahlili üzerinde durmaktadır. Son bölümde ise çalışma onun masallarındaki aşkın tematik etkisi ve kişisel yaşamı arasında bir ilişki olup olmadığı ele alınmaktadır. Öte yandan bu tür bir karşılaştırma yoluyla sıradan bir kavram olarak aşkın kabulünün oldukça imkansız olduğu Viktorya toplumunun katkısını görmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to identify concept of love in Oscar Wilde's short stories, who was considered as one of the outstanding representatives of Victoria Period, and also to analyze different issues which had great influence on his beliefs and narrative style. This research has four major chapters. The first chapter is to demonstrate concept of love briefly in various disciplines such as psychology, sociology, theology and literature with different definitions and examples. The second chapter is to discover Oscar Wilde's personal evaluation of love as it plays a vital role in defining concept of love in his short stories. The third one will focus on the analysis of his selected short stories in which notion of love was masterfully employed by Oscar Wilde in a descriptive way. Finally the work will discuss if there is a relation between his thematic impression of love in his fairy tales and his personal life. On the other hand by making such comparison it is aimed to see the contribution of Victorian society where admission of love as a common concept is fairly impossible.