David Lodge'un biyografik romanlarının karşılaştırmalı incelemesi: Author, Author ve A Man of Parts
Comparative analysis of David Lodge's biographical novels: Author, Author and a Man of Parts
  1. Tez No: 366837
  2. Yazar: GONCA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanlık tarihi boyunca yaşam ile edebiyat birbirine bağlı olarak varlığını sürdürmüş, insanlar deneyimleriyle tetiklenen bir yazma gereksinimi duymuşlardır. Bu bağlamda, öz yaşamlar veya başkalarının yaşamları yazılarak, antik çağdan bu yana, yaşam yazım faaliyetleri devam ettirilmiştir. Otobiyografinin yanı sıra, yaşam yazımının en bilinen biçimlerinden biri olan biyografi, Yunan tarihçi Plutarch'tan beri gelişip yenilenerek günümüze kadar ulaşmıştır. Roman türünün ortaya çıkışıyla birlikte onunla yakın bir etkileşim içine giren biyografi, özellikle 20. yüzyılda modernist yazarların deneyselciliği sayesinde gerçek ile kurguyu beraber barındırma yoluna gitmiştir. Gerçek ve kurgunun bu birlikteliği sonucu ortaya çıkan biyografik roman, gerçek bir kişinin yaşamını roman yapısı içerisinde kurgusal olarak ele almayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, çağdaş İngiliz edebiyatının önde gelen yazarlarından David Lodge'un biyografik romanları Author, Author ve A Man of Parts ve bu romanlarda ünlü yazarlar Henry James ve H.G. Wells'in yaşamlarının nasıl ele alındığı karşılaştırmalı olarak incelenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Through human history, life and literature have coexisted. People have had an impulse to write triggered by their experiences and have continued life writing activities since ancient times by writing both their own and others' lives. Being one of the best known forms of life writing, in addition to autobiography, biography has succeeded to exist developing and being renewed since Greek historian Plutarch. With the rise of novel as a literary genre, biography has been in relation with it and included fiction along with facts, especially owing to experimentalism of modernist writers in the 20th century. Biographical novel, which appeared as a consequence of this relation of fact and fiction, aims at dealing with a real person's life in a fictional way within the structure of the novel. In this study, Author, Author and A Man of Parts, biographical novels by David Lodge, who is one of the prominent writers of contemporary English literature, and the way of dealing with biographies of two famous writers Henry James and H.G. Wells in these novels are comparatively examined.