İş güvenliği ve işgören sağlığı kültürü ve örgütsel vatandaşlık davranışı
Health and safety at work culture and organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 366840
  2. Yazar: BÜLENT GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, detaylı bir literatür çalışması ekseninde, iş güvenliği ve işgören sağlığı (İGİS) kültürünün, İGİS örgütsel vatandaşlık davranışı ve boyutlarıyla olan ilişkisi ve etkisi üzerine uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Çalışmanın ilk üç bölümü literatür çalışması ikinci bölümü ise işletme üzerine kantitatif araştırma sonuçlarının analiz edileceği kısımlardan oluşmaktadır. Birinci bölümün ilk kısmında çeşitli güncel olaylardan hareketle İGİS'in önemi ile İGİS sisteminin ekonomik döngüdeki rolü anlatılmaktadır. Birinci bölümün ikinci kısmında ise örgüt kültürünün ne olduğu, İGİS kültürü ve İGİS kültür modelleri ile ilgili konular detaylı bir şekilde açıklanacaktır. Üçüncü kısımda ise kuramsal temellerden hareketle örgütsel vatandaşlık davranışı ve boyutları, İGİS vatandaşlık davranışı anlatılacaktır. Çalışmanın uygulama kısmında ise nicel bir araştırmayla İGİS açısından bir işletmenin çalışanları üzerinden yapılan ampirik bir çalışmayla İGİS kültürü ile İGİS vatandaşlık davranışı arasında ilişki olup olmadığı ve İGİS kültürünün İGİS vatandaşlık davranışı ve boyutlarını etkileyip etkilemediği ile diğer bulguların ve oluşturulan hipotezlerin test edilmesiyle elde edilen sonuçlar tartışılarak çeşitli önerilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at determining whether or not the health and safety at work (HSW) culture has a relation with HSW citizenship behavior and the impacts of HSW culture on HSW citizenship behavior and its dimensions with a detailed literature. The main body of the paper is structured into two sections, first section composed of three chapters will be on literature review and the second section of the paper is structured into quantitative research. The first chapter of the dissertation will give a detailed causal and economic importance of health and safety at work (HSW). The second chapter of first section of the study will analyze the organizational culture in terms of its definitions, HSW culture types and the other related topics. The next chapter of the dissertation will focus on organizational citizenship behavior (OCB) in terms of its dimensions, HSW citizenship behavior. The research section of the study will be the quantitative section of the paper will study on a company using the method of survey. It will find out whether or not there is a relationship between HSW culture and HSW citizenship behavior and will determine whether or not organizational culture has an impact on HSW citizenship behavior and its dimensions. The conclusion part will draw together the findings and considers alternative evaluations.