Örgütsel sosyalleşme ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişki: Bir araştırma
An examination of the relationship between organizational socialization and organizational identification
  1. Tez No: 366852
  2. Yazar: YUSSUF ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, örgütsel sosyalleşme ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çerçevede, çalışmanın birinci bölümünde örgütsel sosyalleşme kavramı ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde ise örgütsel özdeşleşme kavramı ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde, ilk olarak, örgütsel sosyalleşme ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiye dair yabancı ve yerli literatürde yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Bunun ardından, söz konusu kavramlar arasındaki ilişkiyi incelemek için Erzurum'daki bir bankanın operasyon merkezinde görev yapan 156 çalışana uygulanan anketlerden elde edilen bulgular belirtilmiş ve yorumlanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, örgütüyle yüksek düzeyde sosyalleşen bireyin aynı zamanda örgütüyle özdeşleşeceğini göstermektedir. Başka bir ifadeyle, örgütsel sosyalleşme ve onun alt boyutları olan iş eğitimi, örgütü anlama, çalışma arkadaşlarının desteği ve geleceğe ilişkin beklentiler ile örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı ve olumlu bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. Son olarak, örgütsel sosyalleşmenin örgütsel özdeşleşmeyi olumlu yönde etkilediği de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between organizational socialization and organizational identification. In this respect, theoretical framework of the organizational socialization concept is presented in the first chapter of the thesis. In the second chapter, the concept of organizational identification is explained in detail. In the last chapter, firstly, there is a literature review of the studies that examined the relationships between organizational socialization and organizational identification, both theoretically and practically. Afterwards, in order to investigate the relationship between above mentioned constructs the data collected from 156 employees who work in an operation center of one bank in Erzurum, Turkey, is analyzed. In the end, it is given a place to the comments about the obtained findings from the analysis. The results of the study suggest that the employees who are socialized well with their organization are going to identify themselves with it. That is, there is a strong positive relationship between organizational socialization with its sub dimensions (training, understanding, co-worker support, future prospects) and organizational identification. Finally, it is found that organizational socialization has positive effects on organizational identification.