Örgütsel açıdan uyma ve grup davranışı: Sivas çevik kuvvet örneği
Organizational aspects of conformity and group behaviour: Si̇vas riot department
- Tez No: 371274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, polislerin uyma ve grup davranışı arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görev yapan polislerin gruba uyma düzeyleri, uyma davranışına hangi faktörlerin etkide bulunduğu, bulundukları gruba uyum gösterdiklerinde davranışlarında nasıl bir değişiklik olduğu araştırılmak istenmiştir. Bu araştırma sorularının cevabı, tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen, Sivas İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli 98 polis memuruna uygulanan anketten elde edilen veriler ışığında aranmıştır. Polislik mesleği özü gereği, karşılaşılan bir olaya müdahale esnasında bireysel hareketlerden ziyade ekip ruhu ve anlayışıyla hareket edilmesini gerektirmektedir. Diğer tüm kamu personeli gibi görevlerini hukuk devleti ilkelerine, anayasa ve yasalara uygun olarak yürütmesi gereken polisler, bu gerekliliğin icabı olarak görevleri esnasında kendi duygu ve düşüncelerini bir tarafa koymak zorundadırlar. Ancak bu“hukuki”gereklilik, onları“sosyolojik”açıdan iç ve dış grupların etki ve yönlendirmelerine açık olmaktan alıkoymamaktadır. Dahası, mesleki tecrübeler ışığında, polisler arasında mesai arkadaşlarına ve birlikte çalıştıkları gruplara uyum ve grupla özdeşleşme düzeyinin oldukça yüksek olduğu da söylenmelidir. Son zamanlarda kamuoyunda özellikle Çevik Kuvvet Polislerinin aşırı/orantısız güç kullandığı yönündeki haberler göz önüne alındığında polislerin grup ve uyma davranışlarını ve etkili dinamikleri incelemenin önemi açığa çıkacaktır. Bu açığa çıkarma arayışıyla ulaşılan araştırma sonuçları, (polis) bireylerin grup normlarına göre davranışta bulunduğunu ve toplu hareket edildiğinde grup davranışı hangi yöndeyse o yönde davranmanın, bireysel ve mesleki sosyalleşme pratiklerinin 'uyumlu'laştırıcı etkisiyle ve 'sorunsuz sonuçları' itibariyle, grup üyelerinin baskın yönelimi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between conformity and group behavior has been studied. Riot police who served in the branch to the Group compliance levels, including what factors influence behavior that would follow if they are to adapt to the group point to you what a change in behavior has been requested. The answer of this research questions is searched questionnaire which is implemented 98 police officers from Sivas Riot Department who was chosen with random sampling method. Due to the essence of policing team spirit, it is necessary to act with group rather than individual. The authority of the Constitution and laws have given police officers who perform their duties according to your personal thoughts and feelings during the mission must put to one side. But this“legal”requirement, in terms of the“sociological”they aren't kept from inner and outer groups' effects and routing. Moreover, in the light of professional experience, it must be said that the police are working with colleagues from the group compliance and the level of identification is quite high. In addition, in recent times, news about disproportionate force that especially riot police use and for this reason it will be important to review police group and conformity behavior. This is reached by seeking to reveal research results, individuals (police) act according to the norm group, when acting collectively, it reveals that members of the group is dominant.