Makroekonomik faktörler ve kredi temerrüt takaslarının BİST-100 endeksi üzerindeki etkisi
The effects of macroeconomic factors and credit default swaps on BİST-100 index
  1. Tez No: 366853
  2. Yazar: MURAT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2005:12 – 2014:03 dönemi aylık verileri kullanarak kredi temerrüt takasları ile bazı makroekonomik değişkenlerin BIST-100 Endeksi üzerine etki edip etmediğini tespit etmektir. Bağımlı değişken olarak BIST-100 Endeksi, bağımsız değişken olarak ise Kredi Temerrüt Takasları, Para Arzı, Dış Ticaret Dengesi, Sanayi Üretim Endeksi, Tüketici Fiyat Endeksi, Faiz Oranı ve Döviz Kuru kullanılmıştır. Çalışmada, değişkenlerin her biri için birim kök testleri uygulanmış, testlerin sonucuna göre eş bütünleşme analizi için sınır testi yaklaşımının kullanılmasına karar verilmiştir. Değişkenler arasındaki kısa ve uzun dönem ilişkiler ARDL yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Tahmin sonuçlarına göre, kredi temerrüt takasları ve dış ticaret dengesi hisse senedi fiyatlarını uzun dönemde pozitif etkilerken, kısa dönemde bu etkinin negatif olduğu görülmüştür. Sanayi üretim endeksinin etkisi ise uzun dönemde negatif, kısa dönemde pozitif olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is an impact of some macroeconomic variables and credit default swaps on BIST-100 Index by using mounthly data of 2005:12-2014:03. BIST-100 Index was used as dependent variable and credit default swaps, money supply, foreign trade equilibrium, industrial production index, consumer price index, interest rates and exchange rates were used as independent variables. Unit root test was applied on each variable and bound test approach was adopted for co-integration according to the result of the test. Short and long term relationships of variables were analysed using ARDL approach. According to the results, it was found that credit default swaps and foreign trade equilibrium affected positiviely on stock prices in the long term, however, they have negative effects on the stock prices in short term. While the effects of industrial production index on stock prices was negative in long term, it was positive in short term.