Türkiye'de Çok Partili Dönem'de seçim sistemleri ve siyasal istikrar
Multiparty Epoch, election systems and political stability in Turkey
- Tez No: 366857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyada birçok seçim sisteminin uygulanmasına karşın, bütün seçim sistemlerinin amacı hem temsilde adaleti hem de siyasal istikrarı sağlamaktır. Bir başka deyişle seçim sistemleri temsilde adalet ve siyasal istikrar üzerinde etkilidir. Bu tezin amacı da, seçim sistemlerinin, Türkiye'nin siyasal istikrarı üzerinde ne kadar etkisi olduğunu göstermektir. 1946 yılından günümüze kadar yapılan tüm genel seçimlerin verileri Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınmıştır. Elde edilen seçim verileri tablolar ile gösterilmiştir. Genel seçim sonuçları ile, kurulan hükümetlerin istikrarları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda genel olarak çok sayıda partinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer aldığı dönemlerde ve koalisyon dönemlerinde siyasal istikrarsızlıkların yaşandığı ve aksine az sayıda partinin mecliste yer aldığı ve tek başına hükümetin kurulabildiği dönemlerde ise siyasal istikrarın sağlandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the implementation of several electoral systems in the world, purpose of all electoral systems is to provide both representation equilibrium and political stability. In other words, electoral systems have an effect on representation equilibrium and political stability. Purpose of this thesis is to show that electoral systems how much effective on political stability of Turkey. All occurred general elections data from 1946 to nowadays taken by Turkish Statistical Institute. Obtained elections data are shown on tables. Political stability of formed governments after general elections results are compared. As results of comparisons, these are concluded that, generally, political instability occurred when during the period multiple parties were involved in The Grand National Assembly of Turkey and coalition government and vice versa political stability occurred when during the period few parties were involved in The Grand National Assembly of Turkey and a party came to power alone.