Destinasyon aidiyeti oluşturulmasında destinasyon imajının ve kişiliğinin rolü: Kış turizmi örneği (Palandöken Kayak Merkezi)
The role of destination image and personality on establishing the destinastion attachment: The case of winter tourism (Palandöken Ski Center)
  1. Tez No: 366861
  2. Yazar: İLKER TÜRKERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, turistin bir destinasyon hakkında karmaşık inançlarının, tutumlarının, izlenimlerinin ve düşüncelerinin sadeleştirilmiş hali olan destinasyon imajı, birtakım insana özgü kişilik özelliğinin bir destinasyonla ilişkilendirilmesi şeklinde tanımlanan destinasyon kişiliği ve turistlerin belirli bir destinasyonla arasında oluşturdukları duygusal bağ ve ilişki anlamına gelen destinasyon aidiyeti konu alınmış ve destinasyon pazarlaması açısından aralarındaki ilişkinin niteliği incelenmiştir. Bu amaçla, Türkiye'de önde gelen kış turizm destinasyonlarından olan Palandöken Kayak Merkezi çalışmanın uygulama alanı olarak seçilmiş ve örneklem hesaplaması sonucunda 388 yerli-yabancı turistten araştırmanın sonuçlarını elde etmek amacıyla anket tekniği kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; destinasyon imajının destinasyon kişiliği üzerinde, destinasyon imajının destinasyon aidiyeti üzerinde ve destinasyon kişiliğinin destinasyon aidiyeti üzerinde anlamlı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca Palandöken Kayak Merkezinin destinasyon kişiliğinin ölçülmesi sonucunda destinasyona atfedilen kişilik özelliklerinin dört boyutta toplandığı ve bunların canlılık, yetkinlik - modern, samimiyet ve entelektüellik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, destination image that is simplifications of the complex beliefs, attitudes, impressions and ideas a person has about a place, destination personality that is defined as the set of human characteristics associated with a destination and destination attachment that means an affective bond or link between people and a specific destination have been studied and the nature of the relationship among them in terms of destination marketing has been examined. With this purpose in mind, Palandöken Ski Center, which is one of the leading winter tourism destinations in Turkey, has been selected as an application area and after sample calculation, the data has been collected from 388 domestic and foreign tourist to obtain the result of study. According to the results of the study, it is concluded that destination image has a significant impact on destination personality, destination image has a significant impact on destination attachment and destination personality has significant impact on destination attachment. In addition to this, it is determined that the human characteristics associated with a destination are clustered in four dimensions in concequence of measuring the personality of Palandöken Ski Center and these are vibrancy, competence-modern, sincerity and sophistication.