Gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasında çok uluslu şirketlerin etkisi
The effect of multinational companies in develapment of developing countries
  1. Tez No: 366860
  2. Yazar: SONYA SOLEYMANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüze kadar gelişmekte olan ülkeler, kalkınmak için ceşitli yöntemler geliştirilerek yaşadıkları tasarruf ve yatırım yetersizliği sorunlarını, doğrudan yabancı sermaye kaynaklarından yararlanarak çözmeye gayret etmişlerdir. Bunun nedeni doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının sağladığı sermaye, yeni teknolojiler, istihdam artışı, yeni uluslararası pazarlardan yararlanma isteğidir. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ise günümüzde Çok Uluslu Şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. Gelişmekte olan ülkeler tarafından kalkınma aracı olarak kullanılmak istenen çokuluslu şirketlerin, yeni ürün, üretim tarzı, teknoloji transferi ve geniş dış pazarlar yönünde olumlu, ancak transfer fiyatlandırmaları yönünden olumsuz etkileri olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today developing countries are looking for new solutions different from before ones, they Instead of implementing these new solutions, the main reason of remaining underdeveloped is savings deficiency. Developing countries living savings deficiency and investment deficiency, competed to take advantage of foreign capital investments. Reason for this competition is the willingness of taking advantages of direct foreign capital investments, domestic technologies, employment increase and new international markets. Today, foreign capital investments are made by Multinational Corporations. Multinational Corporations which are used as developing mean by developing countries, have positive effect transfer pricing.