Teknolojinin emek kullanımı üzerindeki etkisi ve teknoloji-işsizlik ilişkisi
The effect of technology on labor and the relationship between technology and unemployment
  1. Tez No: 366911
  2. Yazar: FATİH SAVUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Endüstri toplumunun gelişi tarıma ve el sanatlarına dayalı toplum ve üretim biçimlerini köklü bir biçimde değiştirmiştir. Daha önce kırsal bölgelerde yaşayan insanlar, kente göç ederek yeni çalışma biçimlerine uyum sağlamışlardır. Bu insanlar fabrikaların vasıflı ya da vasıfsız işçi gruplarını oluşturmuşlardır. Enformasyon teknolojilerinin giderek yaygınlık kazandığı son yıllarda ise yeni bir dönüşüm söz konusudur. Tarım toplumundan endüstri toplumuna geçişte olduğu gibi, endüstri toplumu da yerini günümüzde enformasyon toplumuna bırakmıştır. Yeni teknolojilerin kullanılmaya başlandığı bu düzen içinde emeğin konumu da giderek farklı bir hâl almaya başlamıştır. Bu dönüşüm süreçleri, özellikle de endüstri toplumundan enformasyon toplumuna geçiş, teknoloji-emek ilişkilerinin sıkça vurgulandığı dönemlerdir. Teknolojinin emekle olan ilişkisi özellikle Sanayi Devrimi'nden sonra sıkça incelenmeye ve irdelenmeye başlanmıştır. Bu süreçte teknolojinin emeğe yani doğal olarak insana olan ihtiyacı fazlaca inceleme konusu olmuştur. Bu tezin konusu teknolojinin emek üzerinde yaptığı dönüşümler ve bu dönüşümler sonrasında teknolojinin işgücü üzerinde yarattığı etkilerdir. Tezin amacı teknolojinin işsizliğe olan etkisinin incelenmesidir. Son dönemde literatürde yer bulan iyimser, kötümser ve dengeleyici görüşler temel alınarak bu etkinin ne yönde olduğu araştırılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde emek kavramı ve özellikleri incelenmiş, dinler içerisinde emeğin önemi anlatılmıştır. İkinci bölümde işgücünün teknolojik değişmelerle birlikte farklılaşan yapısı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise teknoloji-işsizlik ilişkisi anlatılmış, konuyla ilgili teoriler incelenmiştir. Son bölümde de örnek olay incelemesi yöntemi kullanılarak Kocaeli bölgesinde yer alan lastik sektörüne bağlı işletmelerde konuyla ilgili sorulan soruların cevapları yorumlanmış ve önceki bölümlere ilişkin elde edilen bulgularla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak teknoloji doğrudan işsizliğe sebep olmamaktadır. Sektörel bazda geçişlere uyum sağlayamayan işgücü kendisine 'bilgi toplumu'nda yer bulamamaktadır. Bu sorunun aşılabilmesi için vasıf düzeylerinin geliştirilerek, çağa uyum sağlamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The advent of industrial society based on agriculture and crafts community and forms of production have changed radically. Earlier people living in rural areas, urban migration have adapted to their new way of working. These people are skilled or unskilled workers of the factories have formed groups. Gained increasing prevalence of information technology in recent years there is a new transformation. In the transition from an agricultural society to industrial society, as well as industrial society to information society today has left the place. The introduction of new technologies in this arrangement the position of labor has begun to take a different position gradually. This conversion process, especially the transition from industrial society to information society, technology-labor relations are frequently stressed periods. Technology with labor relations to be examined frequently and especially after the Industrial Revolution has begun to be addressed. In this process of technology the need for human labor, so naturally was the subject of much investigation. The aim of the thesis was to examine the effects of technology on unemployment. Found in the literature in recent years, optimistic, pessimistic and balancing on the basis of opinion that this effect has been investigated in what direction. Technology with labor relations to be examined frequently and especially after the Industrial Revolution has begun to be addressed. In this process of technology the need for human labor, so naturally was the subject of much investigation. The study consists of four sections. In the first part of labor concept and features are examined, the importance of labor is described in religions. In the second part of the labor force varying structure is described with technological changes. In the third section tech-unemployment relationship has been explained, the relevant theories have been investigated. In the final section, using the case study method in the Kocaeli region from the tire industry depends on the answers of the questions related to the subject interpreted and related to the previous section were compared with the findings obtained. As a result, technology is not a direct cause of unemployment. On a sectoral basis can not adapt to the transition to the labor itself 'can not be found in the information society. In order to overcome this problem by developing skill levels, are required to adapt to the era.