İnşaat taahhüt işlerinde muhasebe ve vergi uygulamaları
Accounting of building contract issues and tax application
- Tez No: 120476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
150 ÖZET Ülke ekonomilerinin kalkınmasında inşaat ve inşaat taahhüt işleri lokomotif gücü gibi rol oynamaktadır. Ülke ekonomisinin kalbi gibi önem taşıyan inşaat taahhüt işleri diğer sektörlerden farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar inşaat taahhüt işlerinin kendine has özellikler ve farklılıklar taşımasından kaynaklanmaktadır. İnşaat sektörü istihdam artışı ve ülkeye sağladığı net döviz girdisi nedeni ite ekonomide çok önemli yere sahiptir. Ekonomik büyümenin aynası durumunda bulunan sektör; bünyesinde yüzden fazla sektörün arz talep girdi ve istihdamlarını da bünyesinde barındırdığı da göz önüne alınırsa inşaat sektörünün önemi daha da artar.- Ekonomide bu denli yere sahip olan sektörün sorunları, esas itibariyle Türkiye'nin genel ekonomik ve mali sorunlarından soyutlanamaz. Sektörün ekonomi içerisindeki yerinin belirlenmesi önemini koruması için sektör mensupları yöneticilerinin ekonomiyi yakından izlemeleri gelişen şartlara göre hedeflerinin belirlenmesi gerekmektedir. Çağımızda serbest pazar ekonomisinin getirdiği rekabet ve kaliteyi de beraberinde getirdiği bilinen bir kuraldır. Bu bağlamda sektör dışa açılırken, bir yandan da modern finansman tekniklerini geliştirmeye bir yandan da finansman bulmaya gayret etmelidir. Sektör bu durumu göz önünde bulundurarak daha da büyük hedefler almalıdır. Sektörün önünün daha da açılabilmesi için devlet ihale usul ve esaslarında düzenlemeler yapılarak problemlerin giderilmesi gerekmektedir. Sektörün vergi sorunları kurumlar vergisi, gelir vergisi, katma değer vergisi açısından mutlaka düzenlemeler yapılarak vergi yükü hafıfletilmelidir. İnşaat sektörünün gelişmesinin önünde bulunan en büyük engellerden biride finansman sorunudur. Bu konuda gayrimenkul fonlarının geliştirilmesi ve sektör bazında bankanın kurularak sektörü daha büyük hedeflere yönlendirmelidir. Yap işlet devret modeli151 desteklenmeli ve geliştirilmelidir. Sektörün dünya teknolojisine ayak uyduracak bilgi birikimini temin ve takip etmesi için gerekli inşaat sektörü araştırma geliştirme kurum ve kuruluşları kurulmalıdır. Sektörün yetişmiş insan gücü temini için eğitim kurum ve kuruluşları açılmalıdır. inşaat sektörünün başarıya ulaşabilmesi için bunların yanı sıra muhasebe sistemlerinin geliştirilmesi, kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin kayıtlara alınabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerle desteklenmesi gerekmektedir. Sektörün vergi ve muhasebe sorunlarını araştıracak geliştirecek, kurum ve kuruluşlar oluşturulmalıdır. Türkiye ekonomisinde insan yaşamında bu kadar yeri olan inşaat taahhüt işlerinin Tek Düzen Muhasebe Sistemi'ne göre muhasebe ve vergi uygulamalarının problemlerinin çözümlenmesi sektörün gelişmesine disipline olmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
152 ABSTRACT Building and building contract issues have an important roie in the developing of the country economy. Contract isssues which is important like a heart of economy have differences from other sectors. These differences are caused from some charecteristics and diferences unique to buiiding contract issues. Construction sector has an important place in the economy because of employment increase and net foreign money input that construction sector provides. This sector which has been mirror of the economic development, if considered that this sector keeps supply-demand input and employment of more than one hundered sectors, the importance of construction sector increases. As a matter of fact, problem of the sector that has of this kind place in economy can not be abstracted from general economic and financial matters. Determination of the place of the sector in the economy, it is required for sector managers to watch economy closely and to determine the goals according to the improvement conditions. Today, competition that is caused from free market economy and the fact that also quality comes together with free market economy is a rule. In this context while the sector opens out, on the one hand it must develope modem financial tecniques and on the other hand it must edeavor to find financing. Keeping in mind this stiuation, the sector must take more goals. In order to be opened the front of sector, problems must be eliminated by arranging state system and foundations. Burden of tax of the sector must be lighten up as regards to foundation tax, income tax and value added tax. One of the most important obstacles on the developing of construction153 sector is financing problem. By developing immovables funds and founding a bank on the sector base, this issue also must direct the sector towards more great targets. The model of establish -operate-transfer must be supported and improved. In order for the sector to follow and obtain the information accumulation that keeps in step with world technology, necessary research developing institutions must be founded. In order for the sector to get skilled people education institutions must be established. In order for construction sector to be able to reach success; in addition to these, account systems must be improved and for entering the unregistered economic activities in a register, necessary legal arrangements must be performed. The institutions that investigate and improve the account and tax problems of the sector must be formed. Construction contract issues have special place in Turkey's economy and person life. Therefore, solution of accounting and tax application problems of construction contract issues according to single order accounting system will contribute to development and becoming disciplined of the sector.