Bankacılık sektöründe ticari kredi kullandırma süreci ilkeleri sorunlar ve etkinliği
Commercial loan disbursement process in the banking sector problems and effectiveness
  1. Tez No: 366935
  2. Yazar: BERK BENGİSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezde, bankacılık sektöründe ticari kredi kullandırma süreci ilkeleri sorunları ortaya konmuş ve kaynaklarını reel sektöre aktaran bankaların 2008-2013 dönemine ait belirlenen girdi ve çıktılarla etkinliği VZA ile etkinlikleri analiz edilmiştir. Analize konu olan bankalar firmaların finansal ihtiyaçlarını karşılamada ülke ekonomisi için mikro ve makro düzeyde önemli derecede katkı potansiyeline sahiptir. VZA analizi ile asgari karar biriminin üzerine çıkarak finansal sistemin büyük çoğunluğuna sahip en büyük ilk 20 banka seçilmiştir. Analiz sonucu etkinliklere göre yıllar itibariyle yorumlanmıştır. İlgili yıllarda, kriz döneminden uzaklaştıkça etkinlik oranın arttığı, birçok bankanın kriz dönemine rağmen şube sayısını ve çalışan sayısını artırdığı ve kredi hacmi olarak genişlediği ortaya konmuştur. Belirlenen girdilerde yapılan değişiklikler sonucu 2008 ve sonrası etkinlik oranları ortaya çıkarılırken potansiyel iyileştirme hedefleri ile kullandırılan kredi arasında büyük farklar çıkmıştır. Bu da bankaların etkinlik oranına yansımıştır. Kamu bankaları ve özel bankaların etkinlik oranı yüksek çıkarken katılım bankaları yabancı bankaların etkinlikleri genel olarak düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, commercial lending processes in the banking sector, principles, problems were revealed and then transfer of resources to the real sector of banks for the period between 2008-2013 with the specified input and output activity events were analyzed using DEA. Analized banks have potential to contribute to meet firms' fiancial needs significantly at micro and macro level for country economy. DEA Based on analysis of the financial system with maximum decision-making units over analyze limits with a majority of the top 20 largest banks. Analysis of the results were interpreted according to events from 2008 to 2013.according to comparison, the efficiency ratio increased, many banks increase the number of branches and number of employees and expanding volume of loans, with distance from the crisis period. As a result of the changes made to entries specified event rates after 2008 and reveal potential targets for improvement by removing the major differences between the loans granted has increased. This was reflected in the banks' efficiency ratios. While effectiveness of public sector banks and private banks are genarlly high, foreign banks were lower overview.