Kurumsal yönetim ilkelerinin muhasebe etik kuralları açısından değerlendirilmesi
Corporate governance principles and accounting department ethics rules
  1. Tez No: 366934
  2. Yazar: MURAT KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
21.yüzyılın başlarında ortaya çıkan uluslararası finansal raporlama skandalları bazı işletme paydaşlarının sömürüldüğünü ortaya çıkarmıştır. Finansal raporlarda yer alan bilgiler gerçekleri yansıtmadığı için bu bilgilere dayanarak karar veren işletme paydaşları büyük zararlara uğramışlardır. Bu nedenle muhasebecilere finansal raporlara duyulan güven azalma eğilimi göstermiştir. Bunun sonucunda da şirketlerin kaynak maliyetleri artmıştır. Bütün bu olumsuzluklar şirketlerin kurumsal olmayan yönetim başarısızlıklarına dayandırılmaktadır. Kurumsal yönetim etik kurallara uymayı şart koşmaktadır. Muhasebe sürecinde yer alan insanların ve yöneticilerin gerekli etik kurallara göre hareket etmemeleri de şirketlerin yönetim başarısızlıklarını arttırmıştır. Bu çalışmanın amacı, şirketlerdeki kurumsal yönetim ilkelerinin muhasebe mesleki etik kuralları ile birleşen ve birbirlerini destekleyen yönlerinin ortaya konmasıdır. Burada kurumsal yönetim ilkeleri ile muhasebe mesleki etik kuralları literatür incelemesi ile araştırılmıştır. Finansal raporların doğru, eksiksiz ve güvenilir biçimde çıkar gruplarına ulaştırılması muhasebe bilgi sistemindeki üretimin etik kurallara uyumu ile gerçekleşmektedir. Muhasebe meslek mensuplarının etik kurallara uyumu ile düzenlemiş olduğu finansal raporlar, çıkar grupları ve paydaşların kararlarında yanılma oranını düşürecektir. Bu yapılan çalışmada muhasebe mesleki etik kurallarının amacı ile kurumsal yönetim ilkelerinin amacının doğru, dürüst, şeffaf, anlaşılır, kamu yararını göz önünde bulunduran bilgiler üretme temelinde birleştiği ve aynı yönde hareket ettiği gözlemlenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda kurumsal yönetim ilkeleri ile muhasebe etik kuralları arasında pozitif, paralel ve etkin bir ilişki söz konusu olduğu, ilkeler ve etik kuralların birbirlerini her konuda destekledikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
21. Which emerged at the beginning of the century, international financial reporting scandals led to the exploitation of some of the business stakeholders. The information contained in the financial statements of the business stakeholders to decide on the basis of this information to reflect the facts suffered huge losses. Therefore, decreased trust accounting and accountants. As a result, companies have increased funding costs had fallen some problems in finding the source. All this negativity is based on the failures of corporate governance. To comply with corporate governance requires ethical rules. People involved in the process of accounting and do not act according to ethical rules of managers in the corporate governance failures of the necessary increased. Principles of corporate governance and accounting rules of professional ethics was investigated by examination of the literature. Corporate governance principles from country to country, göstersede some differences from institution to institution, meanness, transparency, accountability and contain the basic principles of responsibility. The purpose of the rules of professional ethics, the purpose of accounting and corporate governance principles of accurate, honest, transparent, understandable, considering the public interest to produce on the basis of information fed from the same source, and observed that the junction. Financial reports are accurate, complete and reliable accounting information system will be taken out of production takes place in compliance with ethical rules. Ethics, law-abiding members of accounting profession shows that it produces the real situation of enterprises in the financial statements, business stakeholders decisions. As a result, a positive correlation between corporate governance principles and ethical rules of accounting in parallel and there is an active relationship, principles and rules of ethics are supporting each other in all matters.