Comparing modesty in orthodox jewish women and muslim women in the U.S.
Ortodoks yahudi ve müslüman kadinlarda tesettür anlayişlarinin Amerika bağlaminda karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 915362
  2. Yazar: HATİCE ALTUNDAL ERKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHN WALBRİDGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Indiana University Bloomington
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Ortodoks Yahudi ve Müslüman Kadınlarda Tesettür Anlayışlarının Amerika Bağlamında Karşılaştırılması Bu tezde, (i) benzerlik ve farklılıkları tespit ederek tesettür kavramının Yahudilik ve İslam'da nasıl anlaşıldığı, yorumlandığı ve uygulandığına odaklanırken (ii) Ortodoks Yahudi ve Müslüman kadınların, seküler bir toplum olan Amerika?da, tesettür kavramını nasıl algıladıklarını inceliyorum. Tesettür kavramının, özellikle de başörtüsü uygulamasının büyük ölçüde, kamu düzeyinde bir baskı and gericilik işareti olarak görüldüğü Amerikada yaşayan Ortodoks Yahudi kadınların ve Müslüman kadınların, tesettür kıyafet kurallarını nasıl anlamlandırdıkları sorusunu ele alıyorum. Daha spesifik olarak, Amerikan ana akım medyasının ve siyasi söyleminin tesettür kavramınına karşı olumsuz ve oryantalist temsillerine rağmen, dindar kadınlar bu klişeleşmiş varsayımlara ve oryantalist söylemlere meydan okuyor. Sesini duyurmak için sosyal medyayı kullanarak, kendi irade ve seçimleriyle mütevazi giyindiklerinin altını çiziyorlar. Bunu yaparken, kadınlar yalnızca mütevazı giysiler giymeye zorlandıkları da dahil olmak üzere pek çok popüler varsayımlara meydan okumakla kalmıyorlar, aynı zamanda bunun kendi seçimleri olduğunu vurguluyorlar. Bu çalışmada, tesettür kavramını kullanıyorum çünkü bu terim iki kültür ve din arasındaki bağlantıları ve ortaklıkları keşfetmek için analitik bir çerçeve işlevi görüyor. Medya metinlerini, dergileri, haber raporlarını, blogları ve diğer dijital platformları inceleyerek anlatı analizi ve söylem analizi yapıyorum. Ayrıca, bu iki dinin Amerika?daki tarihini ve moderniteteye olan tepkilerini ortaya koyup tesettür anlayışının nasıl bir ortamda şekillendiğini ve daha kompleks bir yapıya evrildiğini gösteriyorum. Bunlara ilave olarak, Ortodoks Yahudi kadını ve Müslüman kadının tesettür anlayışındaki yorumlama ve uygulamadaki artan çeşitliliğe değiniyorum.
Özet (Çeviri)
Comparing Modesty in Orthodox Jewish Women and Muslim Women in the U.S In this dissertation, I focus on (i) how the concept of modesty has been understood, interpreted, and practiced in Judaism and Islam by identifying similarities and differences and (ii) how Orthodox Jewish women and Muslim women perceive the concept of modesty in a secular society, America. I tackle the question of how Orthodox Jewish women and Muslim women in America make sense of modest dress code, where modest clothing, especially the practice of head covering, is seen largely as a sign of oppression, especially at the public level. More specifically, despite negative and orientalist representations of the concept of modesty embedded in American mainstream media and political discourse, religious women who embrace a modest dress code challenge stereotypical assumptions about and orientalist discourse on the practice of head covering. By using social media to be heard, they underscore that they dress modestly by choice, not by force. In doing so, they not only challenge popular assumptions, including that these women are forced to wear modest clothing, but also assert agency. In this study, I utilize the concept of modesty because this term functions as an analytical framework to explore the connections and commonalities between two cultures and religions. I employ narrative analysis and discourse analysis in examining media texts, journals, news reports, blogs, and other digital platforms. I also provide historical context for both religions in America and their responses to modernity to explore the layers and complexities of understanding religious modesty in a secular setting and draw attention to an ever-growing diversity in the interpretation, meaning, and display of modesty among orthodox Jewish women and Muslim women.