Türkiye'de kadın çalşışanların sosyal haklar açısından durumu
The situation of women working in Turkey in terms of social rights
  1. Tez No: 366954
  2. Yazar: HANİFE CANDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sosyal haklar çalışanları çalışma hayatında karşılaşabilecekleri sosyal risklere karşı koruyan ve güvence altına alan temel haklar olmaları sebebiyle önem arz eder. Söz konusu bu hakların elde edilmesinde tarih önemli mücadelelere tanıklık etmiştir. İşçi sınıfının örgütlü olma bilincine erişmesiyle birlikte ortaya koyduğu mücadeleler sosyal haklara ulaşmada büyük bir aşama olmuştur. Ancak temelde tüm çalışanların sahip olduğu sosyal hakların uygulanırlığı konusunda cinsiyetler arası haksızlıklar mevcuttur. Kadın çalışanlar erkek çalışanlara göre sosyal haklara ulaşmada ve en temel hak olarak faydalanma konusunda tarihin her döneminde cinsiyetine dayalı haksızlıklara daha fazla maruz kalmıştır. Türkiye'de kadın çalışanların sosyal haklar açısından durumunu inceleyen bu çalışmada, sosyal hakların tanımı ve sınıflandırılması yapılarak tarihsel süreç içerisinde dünyada ve Türkiye'de gelişimleri konu edinilmiştir. Ayrıca kadının çalışma hayatına katılımını etkileyen etmenler ve piyasada karşılaştığı sorunlara yer verilmiştir. Çalışmada Türkiye'de istihdam edilen kadınların sosyal haklarına dair durumları istatistiki veriler yoluyla irdelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ülkemizde kadınların erkek çalışanlara kıyasla sosyal haklar konusunda daha dezavantajlı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social rights are important because they are fundamental rights which protect and guarantee employees against social risks in working life. The history witnessed important struggles about obtaining these rights. These struggles were shown by laborers after organization consciousness happened a big step in achieving social rights. However there are injustices about the applicability of social rights among genders. Female employees were exposed more injustices about social rights in every period of history because of their genders. This study examines the social rights of female workers in the world and in Turkey, primarily by defining and classifying the social rights in the historical process of development are discussed in Turkey. In this study, the social rights of women employed in Turkey on the conditions are examined by statistical data. As a result of the assessment made, social rights of women in our country compared to male workers were found to be more disadvantaged.