İlköğretim öğrencilerinin medya okuryazarlığı dersine bakış açıları (Ankara - Keçiören örneği)
Elementary students media literacy course perspectives (Ankara - Keçi̇ören sample)
  1. Tez No: 366961
  2. Yazar: SEDA ŞEYMA CANGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Education and Training, Journalism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
21. yüzyılda, hızlı bir şekilde ilerleyen ve hala devam etmekte olan bilim ve teknolojideki gelişmeler her alanda olduğu gibi iletişim alanında da etkili olmuştur. Buna ek olarak, bu yeni teknolojiler bankacılık işlemlerinden, görüntülü konuşmaya kadar pek çok alanda insanların günlük yaşamlarını kolaylaştırmakta, bir o kadar da bu yeni teknolojiler sayesinde insanlar sosyalleşmektedirler. Artık internet ve cep telefonları insanların olmazsa olmazları haline gelmiş, sosyal hayatlarına yön vermeye başlamıştır. Söz konusu bu yeni teknolojiler aracılığıyla medya iletileri daha çabuk ve daha kolay bir şekilde aktarılmaya başlamıştır. Medya tarafından sunulan bu hizmetlerin ve unsurların doğruluğunun ve işlevselliğinin incelenmesi gerekmektedir. Çünkü medya her zaman her şeyi doğru bir biçimde aktarmamakta, kimi zaman insanların işine yaramayacak unsurları içermektedir. Bu durumdan en çok etkilenen grup da çocuklardır. Yapılan tüm araştırmalar ve bunlar üzerinde yapılan değerlendirmeler; görsel, işitsel ve yazılı medya karşısında savunmasız bir alıcı durumunda bulunan çocukların, ekranda izlediklerini,“gerçeklik”ve“kurgu”bakımından ayırt etme becerisini de kazanacakları medya okuryazarlığı dersinin ilköğretimden başlayarak okutulması gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Bu durumda, medya kullanıcıları için çok önemli bir yer teşkil eden medya okuryazarlığı bu çalışmanın temel dayanağı olmuştur. Bu çalışmamda medyayı çözümleyebilme aracı olan medya okuryazarlığı kavramı, işlevleri, çocuk eğitimindeki rolü, sosyal paylaşım ağları ve çocuklar üzerindeki etkileri anlatılmıştır. Yapılan bu izahların ardından tezin asıl kapsamını oluşturan ilköğretim öğrencilerinin medya okuryazarlığına bakış açısı ele alınmıştır. Medya okuryazarlığı dersi ile ne istediğini bilen, medyadan gelen mesajları ve bu mesajların üretim süreçlerini korumacı yaklaşımla değil de eleştirel, aktif bilişsel işlemlerden geçirerek kontrolün medyadan bireye geçmesini amaçlayan eleştirel yaklaşımı ön plana çıkararak değerlendirebilen ve bu değerlendirmeler sonucunda medyaya yönelik taleplerini oluşturabilen bilinçli izleyicilerin oluşturulması amaçlanmaktadır. Yapılan anket çalışması, Mayıs 2014 tarihinde araştırma evreninden seçilen Ankara Keçiören İlçesi'nde bulunan Cemal Gürsel İlköğretim Okulu'nda medya okuryazarlığı dersini alan 8. Sınıfta okuyan toplam 119 öğrenciye uygulanmıştır. Üç bölümden oluşan bu tez çalışmamın; İlk bölümünde, medya kavramı, işlevleri, modelleri ve medyanın çocuk eğitimindeki yeri izah edildi. Ardından sosyal medya ve geleneksel medya kavramları açıklanarak, sosyal paylaşım ağları kavramları üzerinde duruldu. Ve ilk bölümün sonunda medyanın sınıflandırılması ile görsel, yazılı ve işitsel medya tanımları yapılarak, bunların çocuk eğitimindeki etkileri anlatıldı. İkinci bölümde, medya okuryazarlığı tanımı yapıldı. Türkiye'de seçmeli ders olarak okutulan medya okuryazarlığı dersi ile ilgili yapılan çalışmalara değinildi. Ardından medya okuryazarlığı modelleri, yaklaşımları ele alındı. Üçüncü bölümde, SPSS(Statistical PackageForSocialScience) programı aracılığıyla öğrencilerin cinsiyet, kardeş sayısı, anne baba eğitim durumu ve gelir düzeyleri baz alınarak araştırmanın yöntemi yer almaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In 21. Century,advancing quickly and still ongoing,devrlopments in every field of science technolgy as in every field,has also been effective in the communucation field.in addition, these technologies until videos calls from banking operations in many of people's lives has been easier and so,thanks to this new technolgy people have been socialized.The internet and mobile phones have become the neccessity of people's and began to give direction to social life.These new technologies through media messages more quickly and more easily started to be transfered.Of the service offered by the media and accuracy and funcionality of the elements must be explained.Because the media do not always transfer everything right.Sometimes people's do not contain elements.İn this case,the group most affected are childeren.All investigations and these are made on the assessments; Visual, audio and printed media in the case of a defenseless receiver in front of the children, watching on the screen,“reality”and“fiction”and the ability to differentiate in terms of gain media literacy should be taught starting from the elementary course reveals the necessity.In this case, the media constitutes a very important place for media literacy has been the basis of this study.in this work,the concept of media literacy tool to analyze media,function role in childeren's education,social networking and it's impact on childeren have been descirbed.This constitutes the principal scope of the thesis and then explain elementary students media literacy for the perspective is discussed.Media literacy lessons with who knows what he wants, from the media and messages from the production process of these posts isn't critical, active protectionist approach to cognitive processes to the individual from the media control by passing the critical approach that aims to bring out as a result of these reviews, which can judge and media-oriented demands that can create consciously aimed to viewers.The survey,selected from the universe of research in may 2014 in Ankara Cemal Gursel elementary School 8th grade studying in the field of media literacy course was administered to a total of 119 students.This is my thesis work, consisting of three parts; In the first part,the media concept, functions,models and media's place in childeren's education has been explained.Then, as explained in the social media and traditional media concepts, focused on social networking concepts. And at the end of the first chapter of the classification of the media with the Visual, written and audiovisual media in the education of their children by making descriptions of the effects described.In the second section, was the definition of media literacy. Turkey taught as elective courses in media literacy course-related studies that have addressed.Then the media literacy models, approaches were discussed.In the third chapter, SPSS (Statistical PackageForSocialScience) number of students through the program sex, sister, parents, educational and income levels on the basis of the research method is located. As a result of the research findings are interpreted. The three part is the conclusion and suggestions located at.