Yükseköğretim kurumlarında halkla ilişkiler faaliyetleri:Atatürk ve Muş Alparslan Üniversiteleri örneğinde
Public relations activities at higher education institutions:The samples of Atatürk and Muş Alparslan Universi̇ty
  1. Tez No: 366977
  2. Yazar: BEDİRHAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RACİ TAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yükseköğretim kurumlarının yaygınlaşması, eğitim seviyesinin yükselmesi öğrenci potansiyelinin artması, bilimsel çabaların ve başarıların önem kazanması, serbest piyasa ekonomisinin küreselleşmesiyle birlikte özel girişimciliğin gelişmesine paralel olarak yükseköğretim alanında hem devlet hem de vakıf üniversiteleri arasında kıyasıya bir rekabet yaşanmaktadır. Bu rekabet ortamında günümüzde üniversiteler iç ve dış paydaşları ile etkili ve iki yönlü iletişim kurmak ve bu iletişimsel faaliyetler üzerinden medyada yer edinmek, böylece hedef kitlelerini etkileyerek kurumsal imaj ve itibarlarını geliştirmek gibi bir zorunlulukla karşı karşıya bulunmaktadırlar. Bu zorunluluk yükseköğretim alanında halkla ilişkiler uygulamalarının önem kazanmasına neden olmaktadır. Bugün dünyada ve ülkemizde yükseköğretim kurumları, diğer kurum ve kuruluşlar gibi hedef kitlelerinin sempatisini kazanmak, bu sempatiyi orta ve uzun vadede desteğe dönüştürmek amacıyla yoğun halkla ilişkiler faaliyetleri yürütmektedirler. Bu bağlamda bu tez çalışmasında, genelde yükseköğretim kurumlarının halkla ilişkiler faaliyetleri, özelde ise ülkemizin en köklü üniversitelerinden biri olan Erzurum Atatürk Üniversitesi ile yine aynı bölgede her ile bir üniversite politikasına paralel olarak yakın zamanda kurulan Muş Alparslan Üniversitesi'nin halkla ilişkiler faaliyetleri konu edilmektedir. Her iki üniversitenin lisans öğrencilerine yönelik yapılan anket çalışması ve halkla ilişkiler birim yetkilileri ile yapılan mülakat tekniği ile konu irdelenmektedir. Sonuç olarak her iki üniversitede -özellikle son yıllarda- halkla ilişkilerin kavram olarak önemsendiği ve halkla ilişkiler uygulamalarının yoğunluk kazandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
A competition can clearly be seen between public and foundation universities caused by the increase in the number of higher education institutions, educational level and student potential, the popularity of scientific efforts and success and the development of entrepreneurship due to globalisation of free market economy. In this rivalry condition, today's universities in Turkey face an obligation of getting in an effective and interactive communication with their inner and outer stakeholders and taking part in media based on this communicative activities and thus improving their institutional images and recognition by impressing their targeted masses. This obligation may increase the importance of public relation practises in higher education field. Nowadays, higher education institutions in Turkey and the world implement public relation activities densely in order to gain the sympathy of their target mass and turn this sympathy into support in mid and long taking into consideration such facts, the subject of this thesis is public relation practices of universities in general and those implemented by Erzurum Atatürk University, which is among the longest established universities, and Muş Alparslan University, a newly established politics with all parallel to a university policy in the same region, specifically. The subject was evaluated by conducting a questionnaire survey over the students and face to face reviewing with the public relations officers of these two universities. As the result of this study, it can be stated that at both universities, in especially the last years, as a concept, public relations have been accepted, given importance and practiced densely