Gezi Parkı olaylarının sosyal medyaya yansıma biçiminin toplumsal cinsiyet bağlamında değerlendirilmesi: Facebook örneği
Evaluation of reflection way into social media of Taksim Gezi Park events in context of societal gender
  1. Tez No: 366976
  2. Yazar: MEVLÜDE BATUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF YURDİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gezi Parkı olayları; 2013 Mayıs ayının sonunda İstanbul'da ilk başta ağaç kesilmesine karşı bir eylem olarak başlayan ancak daha sonra AKP iktidarı karşıtı protestolara dönüşüp sosyal medya üzerinde koordine edilerek birçok ile yayılan aktivist bir eylem biçimidir. Gezi parkı olayları toplumsal, ekonomik, kültürel ve siyasal olarak birçok zeminde tartışılmış olsa da olayların toplumsal cinsiyete dair yanı göz ardı edilmektedir. Olayların gerek sosyal medyaya yansıma biçimi gerekse konvansiyonel medyada sunumu cinsiyetçi bir çerçevede gerçekleşmiştir. Başbakana ve annesine edilen küfürler, feminist grupların gezi parkına gelerek sloganlar eşliğinde cinsel içerikli küfürleri silmesi, dünyaca ünlü feminist ve aktivist grup FEMEN' in eylemlerine Türkiye'yi de dahil etmesi, Taksim'de oluşturulan“anne zinciri”biçimindeki eylem parçası ve eylemler zincirinin son halkası olan“duran adam”ifadesi Taksim Gezi Parkı olaylarının toplumsal cinsiyet bağlamında değerlendirilmesini zorunlu kılmıştır. FEMEN grubunun Türk kadınlarına olan çağrısını sosyal medyadan gerçekleştirmesi, Anadolu Ajansının web sayfasından“Anne zinciri”eylemine olan eleştirel tutumu, sosyal medyaya yansıma biçimiyle“duran adam”eyleminin cinsiyetçi bir ifade olması ve FEMEN grubunun gerçekleştirdiği eylemlerin sosyal medyada“göğüs göğüse çarpışacaklar”retoriğine dönüşmesi gibi örnekler, çalışmanın sosyal medya ve toplumsal cinsiyet arasındaki ilişkiyi kuran başat konuları arasında yer almaktadır. Çalışmada sosyal medya, toplumsal cinsiyet ve Gezi Parkı olayları gibi konular literatür taraması yöntemiyle ortaya konulacak, cinsiyetçi dilin sosyal medyaya yansıma biçiminin tespiti ise Facebook sosyal paylaşım sitesine yansıyan bildirimlerin içerik çözümlemesiyle gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Gezi Park events, initially starting as an activity against in İstanbul on last days of May month of year 2013 but then to expanding to all cities by being come into line on social media by turning into anti- AKP government protests, is an activist activity style. Although Gezi Park events have been discussed on numerous grounds in terms of societal, economic, cultural and political, the part of these events concerning societal gender has not been taken into consideration. Both reflection way to social media and the presentation in conventional media of events has materialized in a sexist society. Exposure to the curses of prime minister and his mother, deletion of the curses with sexual content accompanied by slogans by feminist groups coming to Gezi Park, including Turkey into its actions of a world-famous feminist and activist group“ Femen”, action part in“Mother chain”shape being formed in Taksim and the“immobile man”expression being the last ring of actions chain have necessitated the evaluation of Taksim Gezi Park events in societal gender context. The samples such as using social media of Femen groups to call out Turkish women, critical attitude of Anadolu Agency in its web page agains to“mother chain”action, being a sexist statement of“immobile man”action due to reflection way into social media and the conversion to“bust bust collosion ”rhetoric in social media of actions performed by FEMEN group are among the dominant subjects providing link between social media and societal gender. In the present study, the subjects such as social media, societal gender and Gezi Park events will be revealed using literaturere view-method, the detection of reflection way into social media of sexist language will be performed with the content analysis of declarations reflected to social networking sites such as Facebook.