Şeyh Bedreddin'in Teshîl adlı kitabının tahkik ve tahlili
Critical edition and analysis of Şeyh Bedretti̇n's Teshi̇l
- Tez No: 366992
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI YUNUS APAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1584
Özet
Çalışmamızda öncelikle, Şeyh Bedreddin'in hayatını ve eserlerini özet bir şekilde ele alıp, Teshîl'in muhtevası, yazılış nedeni, konuların işleniş tarzı ve Teshîl üzerine yapılan çalışmaları açıkladık. Teshîl'de kendisinden istifade edilen kaynaklarla Teshîl'in sonraki kitaplara etkisini tespit ederek fıkıh literatüründe edindiği yeri belirleyemeye çalıştık. Bedreddin'in yaptığı fıkhi tercihleri ile Hanefi mezhebinde yazılmış benzer kitapların tercihlerini kıyaslayarak bu noktada Teshîl ile diğer kitapların farkını veya benzerliklerini tespit etmeye çalıştık. Teshîl'in mukayeseli bir fıkıh kitabı olduğunu örneklerle göstermek için diğer mezheplere yapılan atıflar ve bu atıfların güvenirliliği üzerinde durduk. Teshîl'deki külli kaideler ve zâbıtaları tespit ederek örneklerle izah ettik. Son olarak Teshil tahkikinde esas alınan nüshaları ve tahkikte izlenilen metodu açıkladıktan sonra Teshîl'in tahkikli metnini oluşturduk.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have examined Şeyh Bedreddin's life and his works briefly, and explained the content of Teshil, the reason of writing that book, the methods used in handling topics and other studies which were done on Teshil. We tried to determine its place in Fıqh literature by demonstrating the benefited sources written previously, and its impact upon the books written later. Additionally, we tried to show the similarities and differences between Teshil and other Ḥanafī jurisprudence books via comparing the judicial preference of Bedreddin and the other Ḥanafī authors (in their books of law). In order to demonstrate that Teshil is a comparative Islamic book of law, we elaborated on the references and quotations of Bedrettin from other sources and their accuracy and reliability. Accordingly, we explained the general rules of fiqh used in Teshil by giving examples. Finally, having explained exemplars of Teshil manuscript used in our study and our methods pursued at critical edition, we prepared an original text of Teshil which is academically critiqued.