Hezanlı dağları ve çevresinin (Gürün/Sivas) vejetasyonu
Vegetation of Hezanli mountains (Si̇vas) and its surroundings
- Tez No: 367418
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER VAROL, PROF. DR. MECİT VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada büyük bir kısmı Sivas ili Gürün ilçesi sınırlarında yer alan Hezanlı Dağları'nın vejetasyonu araştırılmıştır. Anadolu diyagonali üzerinde bulunan çalışma alanı, Akdeniz ve İran-Turan fitocoğrafik bölgelerinin kesişim noktasındadır. Ayrıca İran-Turan fitocoğrafik bölgesinin İç Anadolu-Doğu Anadolu alt bölgelerinin de kesişim noktasıdır. Çalışma Br.-Bl. yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucu mezozoyik yaşlı kalker anakayalar üzerinde graminae ve tragagantik topluluklar, tersiyer yaşlı marn anakayada malakofil topluluklar, dolinler üzerinde mezofitik çayır toplulukları, hareketli taşlık yamaç toplulukları, segetal ve ripariyan topluluklar olmak üzere farklı bitki toplulukları tespit edilmiştir. Böylece bilim dünyası için 3 yeni alyans, değişik kategorilere dahil olan 27 yeni bitki birliği saptanmıştır. Bu bilgilere göre alanın vejetasyon haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the vegetation of Hezanlı Mountains, a large part of which is located within the borders of the province of Gürün, Sivas is investigated. The subject area of the study is located on the Anatolian diagonal which is at the intersection of Mediterranean and Iranian-Turanian phytogeographic region. Furthermore the subjected region is also at the intersection of the Central Anatolian-Eastern Anatolian subregions of the Iranian-Turanian phytogeographic region. The vegetation was studied according to Br.-Bl. approach. Results of the study present and identify various plant communities including graminae and tragagantik communities on the mesozoic and kratas aged limestone bedrocks, malakofil communities on the tertiary marl bedrock, the mesophytic meadow communities on dolines, slope flows communities and lastly the segetal and riparian communities. Thereby 3 new allians for science and 27 new plant associations of different categories were identified and the vegetation map of the region were constructed based on those findings.