Bazı gıda numunelerindeki civanın soğuk buhar atomik absorpsiyon spektroskopisi ile tayini
Determination of mercury in several food samples by cold vapor atomic absorption spectroscopy
- Tez No: 367425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, soğuk buhar atomik absorpsiyon spektroskopisi (CVAAS) kullanılarak bazı gıdalardaki toplam civa miktarı belirlenmiştir. Bu amaçla, soğuk buhar atomik absorpsiyon spektroskopisi ile toplam civa tayini için HNO3 derişimi, indirgen (NaBH4) derişimi, NaOH derişimi, argon akış hızı ve peristaltik pompa çekme hızı gibi analit sinyaline etki eden deneysel parametreler optimize edilmiştir. Sırasıyla en uygun sonuçların 4 mol/L, %0,75 (w/v), %0,50 (w/v), 50 cm3/min ve 80 devir/min olduğu tespit edilmiş ve daha sonraki deneysel aşamalarda bu optimize edilen değerler kullanılmıştır. Deneysel parametrelerin optimizasyonu işleminin ardından 2-20 μg/L Hg2+ içeren standart çözeltilerin absorbans ölçümleri yapılarak kalibrasyon grafiği oluşturulmuş ve yöntem duyarlılığı ile ilgili bilgi edinilmesi için gözlenebilme (LOD) ve tayin edilebilme (LOQ) sınırları belirlenmiştir, bu değerler sırasıyla 0,15 ve 0,50 μg/L olarak bulunmuştur. Yöntem, mikrodalga ile çözündürülmüş bazı gıda numunelerine uygulanmış ve numunelerdeki toplam civa miktarı hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, gıda yoluyla maruz kalınan civa miktarının belirlenmesi açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the frame of this study, total mercury amount in several food samples was determined by using cold vapor atomic absorption spectrometry (CVAAS). In accordance with this purpose, certain experimental conditions that affect the analyte signal as HNO3, reductant (NaBH4) and NaOH concentration, argon and peristaltic pump flow rate were optimized for cold vapor atomic absorption spectrometric determination of total mercury amount and the optimum values for each parameter were found as 4 mol/L, %0,75 (w/v), %0,50 (w/v), 50 mL/min and 80 rpm in turn which were used in the further experiments. Subsequent to the optimization of experimental parameters, absorbance values of standart solutions which contain 2-20 μg/L Hg2+ were recorded and the calibration graph was plotted. By using the slope of calibration graph and the standard deviation of blank solution absorbance measurements, limit of detection (LOD) and limit of quantification values were calculated 0,15 and 0,50 μg/L in turn to have a consideration for the senstivity of the method. The method was applied for the determination of total mercury amount using microwave acid digestion method for food samples. The results were evaluated in the point of the mercury exposure via consumed foods.