Toprak havuzda ve denizel kafes tesislerinde yetiştirilen Çipura (Sparus aurata)/Levrek (Dıcentrarchus labrax) balıkları ile doğal Çipura/Levrek balıklarında iz element seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of trace element levels in sea bream (Sparus aurata)/sea bass (Dicentrarchus labrax) in the wild and cultured in earth ponds and marine cage systems
- Tez No: 367456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada toprak havuz ve denizel kafes sistemlerinde yetiştirilen çipura/levrek balıkları ile doğal ortamda yetiştirilen çipura/levrek balıklarının iz mineral (Cr, Mn, Co, Ni, Cu, Zn, ve Se) içerikleri kıyaslanmıştır. Balıkların kas dokularındaki iz mineral konsantrasyonları mikrodalga yaş yakma ile mineralizasyon işleminin ardında indüktif olarak eşleştirilmiş plazma kütle spektroskopisi (ICP-MS) yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre çalışılan üç gurup çipura ve levrek balıklarında da en fazla bulunan iz elementin çinko, en az bulunanın ise kobalt olduğu belirlenmiştir. Yapılan korelasyon testlerine göre balıkların kondisyon faktörleri ile iz element konsantrasyonları arasında bir ilişki saptanmamıştır. Balıkların tüketilmesiyle alınacak günlük iz element miktarları göz önüne alındığında, toprak havuzlarda yetiştirilen çipura ve levrek balıklarının tüketilmesiyle diğer balıklara oranla daha fazla krom, mangan ve selenyum alınacağı, doğal çipura ve levrek balıklarının tüketilmesiyle de çinko alımının diğer balıklara göre fazla olacağı belirlenmiştir. Halk sağlığı açısından durum tolere edilebilen günlük alım miktarlarına göre kıyaslanmış ve çalışılan elementler yönünden herhangi bir risk saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, sea bream/sea bass cultivated in earth ponds and marine cage systems and raised in natural environment were compared in terms of trace minerals (Cr, Mn, Co, Ni, Cu, Zn, Se). Trace mineral concentrations in fish muscle tissues were determined with microwave digestion and mineralization followed by inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS). Results in three groups of fish revealed that zinc was the trace element with highest concentration and cobalt was the lowest.No correlation was found in the condition factors of fish and trace element concentrations as a result of correlation tests. When daily trace element uptake with the consumption of fish was taken into consideration; fish raised in earth ponds were observed to result in a higher uptake of crom, manganese and selenium than other fish whereas consumption of wild sea bass and sea bream would result in a higher uptake of zinc. For public health, the results were compared to the daily tolerable uptake levels and no risk was found in terms of these trace elements.