Gaziantep ilinde nar (Punica granatum L.) bahçelerinde sorun olan yabancı otlar
Weeds in pomegranate (Punica granatum L.) orchards in Gaziantep province
  1. Tez No: 367473
  2. Yazar: TÜLAY MUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Son yıllarda pazar payı ve üretimi hızla artan nar (Punica granatum L.) bitkisinin yetiştiricilik ile ilgili sorunlarını belirlemek ve çözüm önerileri üretmek önem arz etmektedir. Meyve bahçelerinde en önemli sorunlardan birinin yabancı otlar olduğu ve bu konuyla ilgili çok sınırlı sayıda çalışma yapıldığı bir gerçektir. Bu araştırma, çalışma alanı olarak belirlenen Gaziantep ilinde nar bahçelerindeki yabancı ot türleri, yoğunlukları, biyomasları ve önemlilerinin rastlanma sıklıklarının belirlenmesi amacıyla 2012 yılında yürütülmüştür. Narın ve yabancı otların fenolojik özellikleri dikkate alınarak vejetasyon dönemi boyunca inceleme alanlarından (Gaziantep ili Oğuzeli, Şahinbey, Nizip, Karkamış, İslahiye, Nurdağı ilçeleri) 2 kez örnek alınarak yapılmıştır. Yürütülen çalışma sonucunda nar bahçelerinde 22 familyaya ait toplam 35 yabancı ot türü belirlenmiştir. Gaziantep genelinde birinci örnekleme döneminde 34, ikinci örnekleme döneminde ise 31 adet yabancı ot türüne rastlanmıştır. Birinci örnekleme döneminde metrekarede ortalama 31 adet yabancı ota rastlanmış olup ortalama biyokütleleri 8.6 gram iken, ikinci örnekleme döneminde metrekarede ortalama 33 adet yabancı ota rastlanmış, ortalama biyokütleleri 11.6 gram olarak bulunmuştur. Birinci dönemde yabancı otların yoğunluğunun en yüksek olduğu ilçe Nizip (33.6 bitki/m2) iken ikinci dönemde Oğuzeli (38.9 bitki/m2) ilçesi olarak belirlenmiştir. Birim alandaki ortalama yoğunluk bakımından önemli ve yaygın bulunan türler sırasıyla Amaranthus spp., Portulaca oleracea L., Sorghum halapense L. Pers., Convolvulus arvensis L., Xanthium strumarium L., Chenopodium album L., Daucus carota L.ve Ipomoea purpurea L. Roth. olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, bölgede yabancı ot yaygınlığının yüksek olduğu ve mücadelesinin yapılmasının gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapidly increasing market share and production of pomegranate (Punica granatum L.) plants to determine the problems associated with cultivation and find solutions have a great importance. One of the plant protection problems of fruit orchards are weeds and it is known the fact that there are not enough studies about that. This study was carried out in order to determine the weed species in pomegranate orchards, their density, biomass and frequency of occurrence in Gaziantep province in 2012. The samples of weed was done two times during the vegetation period of pomegranate by taking into account the phenology of weeds and pomegranate from the cultivation areas (Gaziantep province, Oguzeli, Sahinbey, Nizip, Karkamis, İslahiye, and Nurdagi). At the end of the study, 35 weed species belonging to 22 families were determined at the pomegranate orchards. Thirty five weeds species were found at during the first sample period and thirty one weed species were found at the second sample period in Gaziantep. While at the first sample time was found average 31 weed in per square meter and their average biomass 8.6 gr, at the second sample time was found average 33 weed per square meter and their average biomass 11.6 gr. In this study, also it was determined that the highest distribution of weed species is in Nizip (33.6 weed/ m2) at first period and Oğuzeli (38.9 weed/ m2) at the second period. In terms of density per unit area, the most important and common species of the weed were found Amaranthus spp., Portulaca oleracea L., Sorghum halapense L. Pers., Convolvulus arvensis L., Xanthium strumarium L., Chenopodium album L., Daucus carota L.ve Ipomoea purpurea L. Roth respectively. As a result, it can be said that prevalence and density of weeds is very high in the area and their struggle must be done.