Bazı inorganik iyonların ve kolesterolün tutmaç kili üzerindeki adsorpsiyonunun incelenmesi
Some inorganic ions and the investigation of the cholesterol tutmaç the clay of adsorption review
  1. Tez No: 367502
  2. Yazar: ŞERAFETTİN ALPER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN YILDIZ, DOÇ. DR. AYCAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada; bazı inorganik iyonların ve kolesterolün Tutmaç Kili üzerindeki adsorpsiyonları incelendi. Van İli Gürpınar İlçesi Güzelsu Beldesi?ne bağlı Tutmaç Köyü?nden getirilen analizi yapılmış kil kullanılmıştır. Tutmaç Kili?nin adsorpsiyon deneylerinde Na+, K+, Mg+2 , Ca+2 inorganik iyonlar ve organik madde olarak kolesterol kullanılmıştır. Yaptığımız deneyler sonucunda kilin çözelti ortamından Na+, K+, Mg+2 , Ca+2 inorganik iyonları ve kolesterol gibi organik maddeleri adsorbe ettiği tespit edilmiştir. Bu deneylerde Tutmaç Kili adsorban, Na+, K+, Mg+2 , Ca+2 inorganik iyonları ve kolesterol ise adsorbat olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada Tutmaç Kili mineralinin aktif yüzeylerinden yararlanılarak, çözelti ortamından Na+, K+, Mg+2 , Ca+2 inorganik iyonları ve kolesterol gibi organik maddelerin adsorplanma yöntemi ile uzaklaştırılması amaçlanmıştır. Spektroskopik yöntemler kullanılarak kil yüzeyine adsorplanmış maddelerin miktarları AAS ve UV cihazları kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study; some inorganic ions and cholesterol Tutmaç clays on the adsorptiyons of were examined. From the village of Gurpinar town of Van province, brought to the analysis made by Tutmaç village County Güzelsu depending on the clay was used. Tutmaç clays adsorption experiments Na+, K+, Mg+2 , Ca+2 inorganic ions and organic matter used as cholesterol. As a result of our experiments in clay solution from the Na+, K+, Mg+2, Ca+2 inorganic ions and organic substances adsorbed by the cholesterol have been identified. These experiments Tutmaç clays adsorbent, Na+, K+, Mg+2, Ca+2 inorganic ions and adsorbate have shown that cholesterol is in performance. In this study, making use of active surfaces of minerals, Tutmaç clays solution environment Na+, K+, Mg+2, Ca+2 inorganic ions and organic substances such as cholesterol adsorptiyons method with the intended removal. Spectroscopic methods using the clay surface of the adsorplanmış were analyzed using AAS and UV equipment quantities of items.