Zivzik narı(Siirt)'ndan elde edilen aktif karbonun karakterizasyonu ve boyar madde adsorpsiyonu
Characterization of activated carbon obtained from Zi̇vzi̇k pomegranate(Si̇i̇rt) and adsorption of dye
- Tez No: 367504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada; adsorban madde olarak Zivzik Narı'ndan elde edilen aktif karbon kullanılmıştır. Aktif karbon ZnCl2 ile kimyasal aktivasyonla hazırlanmıştır. BET yüzey alanı 1513.05 m2/g olarak ölçülmüştür. Boyarmadde olarak Methylene Blue ve Crystal Violet kullanılmıştır.Başlangıç boya derişiminin, başlangıç pH'ının ve sıcaklığın adsorpsiyon üzerindeki etkisi incelenmiştir. Her iki boyar madde için dört farklı başlangıç derişimi kullanılmıştır. Başlangıç pH'ının adsorpsiyon kapasitesini etkilemediği görülmüştür. Dört farklı adsorpsiyon izotermine uygunluk araştırılmış olup, Langmuir adsorpsiyon izotermine uyduğu tespit edilmiştir.Üç farklı sıcaklıkta, farklı başlangıç derişimleri ile deneysel çalışmalar yapılarak, kinetik hız modelleri incelenmiştir. Çalışmamızın Pseudo 2. Derece Kinetik modele daha uygun olduğu görülmüştür. Ayrıca termodinamik parametreler hesaplanarak adsorpsiyonun tersinir ve endotermik karakterli olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Adsorpsiyon, Aktif Karbon, Boyarmadde, İzoterm, Kinetik
Özet (Çeviri)
In this study, adsorbent material is activated carbon obtained from Zivzik Pomegranate. Activated carbon prepared by chemical activation with ZnCl2. The BET surface area was measured as 1513.05 m2/g. Methylene Blue and Crystal Violet used as a dye.Initial dye concentration, initial pH and temperature on adsorption were investigated. Four different initial concentration of dye was used for both. Adsorption capacity was not affected by the initial pH. Availability of four different adsorption isotherm is investigated, has been found to comply with the Langmuir isotherm. At three different temperatures, with different initial concentrations of experimental studies have been carried and the kinetic models are examined. Our studies were found to be more suitable for Pseudo second-order model. Also calculated the thermodynamic parameters of adsorption were found to be reversible and endothermic character. Key Words : Adsorption, Activated Carbon, Dye, Isotherm, Kinetic