Siirt ili Şirvan ilçesinde organik zivzik narının benimsenmesi ve yayılması
Adoption and diffusion of organic zivzig pomegranate in Şirvan district of Siirt province
  1. Tez No: 413596
  2. Yazar: LALE TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BOZ, PROF. DR. CUMA AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Siirt İli Şirvan İlçesi tarımsal üretim açısından önemli bir potansiyele sahiptir. İlçede verim düzeyi oldukça yüksek olup kimyasal gübreler ve tarımsal mücadele ilaçları kullanımı düşük düzeydedir. Bu yüzden organik üretime geçiş teknik olarak daha kolay görülmektedir. Zivzik Narı Şirvan İlçesi Merkez ve Köylerinde birçok çiftçinin geçimini sağladığı önemli bir üründür. İlçe, özellikle bu ürün açısından son derece elverişli iklim ve toprak özelliklerine sahiptir. İlçe'de Zivzik Nar Suyu İşletme Tesisi kurulmuş olup burada işlenen ham ürünler ülkenin diğer bölgelerinde pazarlanmaktadır. Ayrıca gerek üretimin artırılması ve pazarlanması, gerekse üreticilerin karşılaştıkları sorunların çözümü için Şirvan İlçesi Nar Üreticiler Birliği kurulmuştur. Zivzik Narının Şirvan İlçesi'nde organik olarak üretilmesi konusunda Siirt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çalışmalara başlamıştır. Bu ürünün organik olarak üretilmesi İl'in tarımsal öncelikleri arasındadır. Bu çalışmanın amacı Siirt İli Şirvan İlçesi'nde çifçilerin sosyo-ekonomik özellikleri ve iletişim davranışlarını belirleyerek bu ölçütler bakımından Zivzik Narını organik yetiştirmeyi düşünen ve düşünmeyen çiftçileri karşılaştırmaktır. Ayrıca bölgede Zivzik Narının sertifikalı ürün olarak yetiştirilme olanaklarını incelemek araştırmanın amaçları arasındadır. Araştırma verileri bölgede tam sayım örnekleme metotu kullanılarak belirlenen 52 Zivzik Narı üreticisine uygulanan anketlerle elde edilmiştrir. Araştırma bulgularına göre Zivzik Narını sertifikalı organik ürün olarak yetiştirmeyi düşünen ve düşünmeyen çiftçiler arasında sosyoekonomik özellikler ve iletişim davranışları bakımından herhangi bir fark bulunmamıştır. Bölgede Zivzik Narının organik olarak yetiştirilmesi için önemli bir potansiyel bulunmaktadır. Zivzik Narı Üreticiler Birliğinin narın yetiştirilmesi ve özellikle pazarlanması konusunda üyelerine önemli hizmetleri vardır. Zivzik Narının bölgede organik olarak yetiştirilmesi ve kırsal alana yayılması için çiftçiler ve üretici birliklerinin yanısıra Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüğü ve Ziraat Fakültesine de önemli görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Siirt Province, Şirvan District has an important agricultural potential. In this district, yield level is quite high, whereas the usage rate of chemical fertilizers and agricultural pesticides is quite low. For this reason, transition to organic farming seems technically to be easier. Zivzik pomegranate is an important agricultural product for many farmers in Şirvan. Şirvan has a bigger advantage than other regions because it has favorable climate and soil characteristics. Zivzik Pomegranate Juice Company is established in the region. Raw fruits processed in this factory are marketed in other parts of the country. In addition, Şirvan Pomegranate Growers Association is established in order to solve the problems of the farmers and to increase productivity. Siirt Provincial Directorate of Food Agriculture and Livestock started to work on the organic farming of Zivzik Pomegranate. Growing pomegranate organically is among the agricultural priorities of the Directorate. The purposes of this study were to determine socio-economic characteristics and communication behaviors of farmers of Şirvan district; and to compare if significant differences existed in terms of socioeconomic characteristics and communication behavior between farmers who considered to produce Zivzik Pomegranate organically and who didn't. In addition, investigating the possibilities of producing Zivzik pomegranate as an organically certified product was among the research objectives. Data were collected by applying a questionnaire to 52 pomegranate producers in the region. Research findings showed that there were no significant differences between farmers who intended to grow Zivzik Pomegranate organically and those who didn't. There was an important potential of growing Zivzik pomegranate organically in the district. The Şirvan Pomegranate Growers Association provide useful services to farmers in growing and marketing of this product. In order to increase the adoption and diffusion of organic Zivzik pomegranate in the region, beside farmers and farmers' unions, the provincial directorate of the Ministry of Food Agriculture and Livestock and Faculty of Agriculture must take initiative.