Ham kil ve ticari kil ile sulu çözeltiden boyar madde uzaklaştırılması
Removal of dyestuff from aqueous solution by raw clay and commercial clay
  1. Tez No: 367506
  2. Yazar: GÜLEN ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SELÇUK, PROF. DR. HALUK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, endüstriyel gelişmeye bağlı olarak her geçen gün büyük bir tehlike haline gelmeye başlayan boyar madde tehlikesinin farkına varabilmek, özellikle etki alanının çok fazla olduğu sulu ortamdan boyar madde uzaklaştırma yöntemlerini araştırmaktır. Killer, boyarmadde ve ağır metal gideriminde adsorban olarak kullanılmaktadır. Bu adsobanların ucuz ve elde edilebilir oluşu boyar madde giderimindeki kullanımını ekonomik açıdan cazip kılmaktadır. Bundan dolayı bu çalışmada adsorban olarak iki çeşit kil kullanıldı. Bu çalısmada Mardin ilinin Derik ilçesinden alınan doğal kil ile ticari kil numuneleri üzerine boyar madde olan metilen mavisinin adsorplanma kapasitesi araştırıldı. Deneysel çalışmalarda sıcaklığın, konsantrasyonun, pHve adsorban miktarlarının adsorpsiyon kapasitelerine etkileri araştırıldı. Sonuçlardan elde edilen veriler Freundlich izotermi, Langmuir izotermi, scatchard denklemi, pseudo birinci dereceden ve Pseudo ikinci dereceden reaksiyon kinetikleri ve termodinamik parametreler kullanılarak analiz edildi. Bu denklemlerin sabitleri bulundu ve uygunlukları tespit edildi. Sonuç olarak yapılan izoterm çalışmalarının Freundlich izotermine uyum sağladığı, kinetik çalışmalarda ise ham kilin pseudo birinci dereceden ticari kilin ise pseudo ikinci dereceden kinetik denklemlerine uyduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to realize threat of dyestuff, which have started to become a major danger depending on industrial development, especially to investigate methods for removal of dyestuff from aqueous solution, effect field of which is very large. Clays are used for removal of dyestuff and heavy metals as adsorbent. Cheapness and obtainability of this adsorbent make these adsorbents economically attractive. Thus we used two types of adsorbents in this study. In this study, adsorption capacities of methylene blue is the dyestuff on the natural clay from Derik district of Mardin province and on the commercial clay were investigated. Influences of temperature, concentration, pH and amount of adsorbent on adsorption capacities were investigated experimentally. The data were obtained from conclusion were analyzed using Freundlich isotherm, Langmuir isotherm, scatchard equation, pseudo first order and pseudo second order reaction kinetics and thermodynamic parameters. Constants of these equations were found and it was determined that they were conforming. In conclusion, it was observed that the isotherm studies fitted with Freundlich isotherm, and in kinetic studies, the raw clay fitted with pseudo first order, while the commercial clay fitted with pseudo second order kinetic equations.