Sepiolit'in adsorplama ve ağartma özelliklerinin sinterleşme sıcaklığı ile değişimi
Alteration of adsorption and bleaching properties of sepiolite with its sintering temperature
- Tez No: 419710
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir yöresinden MTA kanalıyla sağlanan Sepiolit örneğinin, ısıl aktivasyonla fizikokimyasal özelliklerinin değişimi incelenmiştir. Bu amaçla, kil örneği çok ince öğütülüp 200 mesh elekten elenerek, elek altı ısıl aktivasyon işlemine hazırlanmıştır. Örneklerden biri ham kil olmak üzere, diğerlerinin 100oC sıcaklıktan başlayarak, 200oC, 300oC, 400oC, 500oC, 600oC, 700oC, 800oC, 900oC, 1000oC ve 1100oC sıcaklıklarda, 2 st süre ile ısıl aktivasyonu yapılmıştır. Böylece hazırlanan 12 kil örneğinin, N2 gazı adsorpsiyonu yapılarak standart BET yüzey alanları, özgül gözenek hacimleri ve mezo gözenek boyut dağılımları bulunmuştur. Yüzey alanlarının saptanmasında ayrıca de Boer-Lippens, Harkins –Jura, ve B noktası yöntemleri de kullanılmış ve sonuçlar standart BET yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Sepiolit örneğinin önce mineral içeriğinin, daha sonra da ısıl aktivasyonla nitelik değişimlerinin saptanması amacıyla, xRD ve DTA eğrileri alınmış, ham kilin ana mineral olarak sepiolit ve kil olmayan dolomit mineralini içerdiği anlaşılmıştır. xRD izlerinden sepiolitin ısıl bozunma ürünleri olarak enstatit ve diopsit minerallerine dönüştüğü belirlenmiştir. Ayrıca kil örneğinin IR spektrumları alınarak, ısıl aktivasyonla değişimi sonuçları yarı nicel olarak sunulmuştur. Kil örneklerinin yemeklik bitkisel yağları ağartma özellikleri bulunmuş ve ağartma yeteneğinin ithal edilmekte olan ticari ağartma toprağı Tonsil Optimum FF den daha iyi olabildiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study sepiolite sample, which was supplied by MTA from Eskişehir/Turkey region, was treated with heat activation and the changes in its physico-chemical properties were investigated. The clay sample was crumbled to very fine particles and was sieved through a 200 mesh sieve.The pan was prepared to heat activation. One of the samples was taken as the raw material and others were heated treated at 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000 and 1100 oC for 2 hours. Onto the 12 clay samples prepared in this way, N2 adsorption was applied by standart BET method and their specific surface areas, specific pore volumes and pore size distributions were determined. In addition to the standart BET method, de Boer-Lippens, Harkins –Jura and B point methods were also used for this purpose and the results were compared each other. xRD and DTA patterns of the spiolite sample were taken in order to find out the mineral content of the sample and also to determine the qualitative changes caused by heat activation. The raw clay contained sepiolite as the main mineral and dolomite as the nonclay mineral. The xRD pattern showed that, the thermal decomposition products were diopsite and enstatite. Changes in the clay samples, caused by heat activation, were determined from the IR spectrum of the samples and the results were given semi-quantitatively. Bleaching characteristics of the clay samples were determined by tintometric method. It was found that the bleaching capability of these samples were beter than the comercial bleaching soil Tonsil Optimum FF.