Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi merkez kampüs alanının elektromanyetik kirlilik haritasının çıkarılması
Electromagnetic pollution mapping of Recep Tayyip Erdogan University central campus
- Tez No: 367513
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER AS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde; hızla büyüyen teknoloji ile birlikte, elektromanyetik kirlilik ve onun zararlı etkileri de kontrolsüz bir şekilde artmaktadır. Hayatımızın bir parçası olan yeni teknoloji ürünleri, elektromanyetik kirliliğin ana nedeni haline gelmiştir. Uluslararası bilim kuruluşları ve toplulukları bu konuyu mercek altına almış, bu kapsamda sınır değerler ve standartlar oluşturulmuştur. Bu tez çalışmasında, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Merkez Kampüsü'ndeki elektromanyetik kirlilik incelenmiştir. Bu kapsamda, günün farklı saat dilimlerinde, 21 farklı noktada elektromanyetik kirlilik ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler sırasında; 400 MHz -6 GHz bant aralığında çalışan kompakt bir spektrum analiz cihazı, SRM 3006 (Narda Safety Test Solutions GmbH, Germany), üç eksenli bir anten ile birlikte kullanılmıştır. Ölçüm sonuçları, ICNIRP ve Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından ilan edilen standart değerleri ile karşılaştırılmıştır. Elektromanyetik kirlilik oranı tehlikeli bir düzeyde bulunmamıştır. Çalışmanın devamında, ölçülen güç yoğunluğu değerleri Surfer 8 programına girilmiştir. Bu veriler, yoğun elektromanyetik kirlilik bölgelerini belirlemek amacıyla, üniversite kampüs alanına ait sayısal harita ile birleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, radyasyondan kaynaklanan elektromanyetik kirlilik seviyesini temsil eden renkli bir harita elde edilmiştir. Ayrıca, elektromanyetik kirlilik seviyesinin diğer bölgelere göre daha yüksek olduğu kampüs bölgeleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, along with rapidly growing technology, electromagnetic pollution and its harmful effects are increasing in an uncontrolled manner. New technology products that are parts of our lives have become the main cause of electromagnetic pollution. International scientific organizations and communities have taken this issue under the spotlight; in this context, the limit values and standards were established. In this thesis, electromagnetic pollution in the Central Campus of Recep Tayyip Erdoğan University was examined. In this context, at certain times of the day, electromagnetic pollution measurements were taken at 21 different locations. During these measurements, a compact spectrum analyzer device (Narda Safety Test Solutions GmbH, Germany) working in the range of 400 MHz to 6 GHz band was used together with its three-axis antenna. The results of these measurements have been compared with the standard values, which were declared by the ICNIRP and Information Technology Authority. Electromagnetic pollution rate has not been found in a dangerous level. In continuation of the study, the measured power density values were entered into the Surfer 8 software. The data showing the dense electromagnetic pollution regions were obtained. These data were combined with the digital map that belongs to the university campus area in order to identify the dense electromagnetic pollution regions. As the result of the study, a colored map that represents the level of the electromagnetic pollution caused by radiation has been generated. Also, risky campus regions in terms of electromagnetic pollution were detected.