Besov ve bessel potansiyel uzayları üzerine
Introduction to besov and bessel potential spaces
  1. Tez No: 367527
  2. Yazar: BETÜL EVCİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EKİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezin amacı fonksiyon uzaylarının modern teorisine kısa bir giriş yapmaktır. Daha doğrusu, hem klasik Hölder uzayları hem de Sobolev uzaylarını genelleştiren, Besov ve Bessel potansiyel uzaylar ölçeklerini incelemektir. Bu amaçla; Fourier uzayında bir diyadik parçalama birliği kullanılarak, uygun bir Fourier analitik karakterizasyonu kullanıldı. Besov ve Bessel potansiyel uzayları arasındaki ilişkiyi ve bunların Sobolev ve Hölder uzaylarıyla ilişkileri incelendi. Son olarak bu uzaylar üzerinde pseudo diferansiyel operatörlerin sınırlılığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to give a brief introduction to the modern theory of fuction spaces. More precisely, we study the scales of Besov and Bessel potential spaces, which generalize both the classical Hölder spaces and the Sobolev spaces. For this purpose a suitable Fourier analytic characterization using a dyadic partition unity in Fourier space is used. We study the relations between Besov and Bessel potential spaces and their relation to sobolev and Hölder spaces. Finally, boundedness of pseudodifferential operators on these spaces is shown.