Kobalt(II), nikel(II) ve bakır(II) ile piridin-2,5-dikarboksilat komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of cobalt (II), nickel (II) and copper (II) complexes with pyridine-2,5-dicarboxylate
  1. Tez No: 367538
  2. Yazar: DENİZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TOLGA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Co(II), Ni(II) ve Cu(II) geçiş metalleri ile piridin-2,5-dikarboksilat (pydc) ligantı kullanılarak dört ayrı kompleks sentezlenmiştir. Komplekslerin yapıları, elementel analiz, manyetik duyarlık, kızılötesi, morötesi-görünür bölge (UV-Gör.) spektroskopisi, X-ışınları tek kristal ve termal analiz teknikleri ile aydınlatılmıştır. Komplekslerin kapalı formüllerinin [Co(en)3][Co(pydc)2(H2O)2]•2H2O (1), [Ni(Hpydc)2(H2O)2] (2), [Cu(en)2(H2O)][Cu3(pydc)4(en)2(H2O)2]•3H2O (3) ve [Cu(bipy)3]2[Cu(pydc)(bipy)2]2Cl4•4H2O (4) şeklinde olduğu belirlenmiştir. Piridin-2,5-dikarboksilat ligantının metal iyonlarına, 1, 2 ve 4 komplekslerinde iki dişli, 3 kompleksinde iki ve üç dişli köprü ligantı olarak koordine olduğu görülmektedir. 1 kompleksinin iki çekirdekli, 2 kompleksinin tek çekirdekli 3 ve 4 komplekslerinin ise dört çekirdekli olduğu gözlenmiştir. Manyetik duyarlık sonuçlarına göre tüm komplekslerin paramanyetik olduğu, 1 ve 2 komplekslerinin sırasıyla üç ve iki, 3 ve 4 komplekslerinin ise bir eşleşmemiş elektrona sahip olduğu belirlendi. Komplekslerin UV-Gör. bölge spektrumları incelendiğinde, oktahedral geometrili 1, 2 ve 4 komplekslerinde 1 için 4T1g→4T1g(P) ve 4T1g→4T2g geçişleri, 2 için 3A2g → 3T2g ve 3A2g→3T1g geçişleri, 4 için ise 2Eg→2T2 geçişleri gözlenmiştir. Karepiramit geometrili 3 kompleksinde ise a1→b1 geçişi gözlenmiştir. Komplekslerin termik analiz eğrilerine göre üç veya dört basamakta bozunduğu belirlenmiştir. Komplekslerden öncelikle hidrat ve/veya akua moleküllerinin daha sonra nötral ligantların en son basamaklarda ise pydc ligantının bozunarak ayrıldığı tespit edilmiştir. Komplekslerin son bozunma ürününün ise metal oksitler olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study four complexes were synthesized with pyridine-2,5-dicarboxylate (pydc) ligand and Ni(II), Cu(II), Co(II) transition metals. The structures of complexes were characterized by using elemental analysis, magnetic susceptibility, IR, UV-Vis spectroscopy, single crystal X-ray diffraction and thermal analysis techniques. The formula of complexes were determined as [Co(en)3][Co(pydc)2(H2O)2]•2H2O (1), [Ni(Hpydc)2(H2O)2] (2), [Cu(en)2(H2O)][Cu3(pydc)4(en)2(H2O)2]•3H2O (3), [Cu(bipy)3]2[Cu(pydc)(bipy)2]2Cl4•4H2O (4). It was seen the pyridine-2,5-dicarboxylate ligand acts bidentate in 1, 2 and 4, bidentate and tridentate bridging in 3. It was observed that complex 1 is double nuclear, complex 2 is single nuclear, complexes 3 and 4 are quadruplets. According to magnetic succeptibility results it was determined that all of the complexes were paramagnetic and complexes 3 and 4 were found to have one unpaired electron, complexes 1 and 2 were found to have three and two unpaired elecron, respectively. When UV-vis. spectra of the 1, 2 and 4 octahedral complexes were investigated; 4T1g →4T1g(P) and 4T1g→4T2g transitions for 1,3A2g → 3T2g and 3A2g→3T1g transitions for 2 and 2Eg→2T2 transition for 4 were observed. In the square pyramidal 3 complex a1→b1 transition was observed. According to thermal analysis curves, the complexes were determined decomposingin three or four stages. The first stage corresponds to the loss of the hydrate and/or aqua molecules, the following stages are related to the neutral ligands, and last stages corresponds to loss of pydc ligand. The final decomposition products are corresponding metal oxides.