2,2'- bipiridin'in 3,3' türevi ligandlarının sentezi ve metal kompleksleri
The synthesis of 2,2'-bipyridine of 3,3'- derivatives ligands and metal complexes
  1. Tez No: 436233
  2. Yazar: ŞEYMA KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, N-donör heterohalkalı ligandlar sentezlenmiş ve bu ligandların geçiş metalleri ile kompleksleri hazırlanmıştır. N-donör heterohalkalı ligandların temel yapı taşı olan 3,3'- dikarboksil-2,2'- bipiridinden yola çıkarak 2,2'- bipiridin 3,3'- dikarbonildiklorür ile 2- aminometil piridin, 2- aminometil tiyofen, 2- aminometil piperidin aminlerinin reaksiyonu sonucu elde edilen amit ligandlarla; bakır(II), kobalt(II) ve nikel(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında ligand sentezi, ikinci aşamasında komplekslerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Ligand ve kompleks bileşiklerin yapıları; elementel analiz ve spektroskopik yöntemler (1H-NMR, 13C- NMR, FTIR, kütle) kullanılarak aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the synthesis of N donor heterocylic ligands and their corresponding transition metal complexes were studied. N-heterocyclic ligand donor is the basic building block of 3,3'-dicarboxy-2,2'-bipyridine, 2,2'-bipyridine 3,3' carbonyl dichloride starting from with 2-aminomethyl pyridine, 2-aminomethyl thiophene, 2- aminomethyl piperidine amine obtained by reaction of the amide ligand; copper (II), cobalt (II) and nickel (II) complexes were synthesized. In the first stage Ligand synthesis, the synthesis of ligand complex was carried out in the second stage. Structures of ligand and complex compounds is proved by using the elemental analysis and spectroscopic methods (1H-NMR, 13C-NMR, FTIR, mass) .