Tomoterapi ile tedavilerde hedef dozun farklı dozimetrik sistemler ile incelenmesi
Investigation of the target dose with different dosimetric systems in treatments with tomotheraphy
  1. Tez No: 367585
  2. Yazar: TAHA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNEŞ TANIR, DOÇ. DR. NİYAZİ MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tomoterapi Hi-ART ışınlama sırasında rotasyon yapan gantri ve gantriye doğru ilerleyen masa hareket halindedir. Konvansiyonel radyoterapide sabit olan doz hızı YART yapan lineer hızlandırıcılarda değişken olup tomoterapide dakikada 850 cGy olmaktadır. Doz hızı tedavi süresince değişken olduğu için tedavi planlarının dozimetrik kontrollerinin yapılması zorunludur. Tomoterapi cihazında hasta planlarının kalite kontrolü Cheese fantomda iyon odası kullanılarak ya da Octavious fantomda düzlem iyon odası ve bilgisayar destekli elektrometreler kullanılarak yapılmaktadır. Bu çalışmada, hedef hacim dozu klinikte rutin olarak kullanılan fantomlar ve dozimetrik yöntemler ile değerlendirildi. Ardından medikal uygulamalar için doku eşdeğeri olarak kullanılan TLD-100 dozimetreler ile ölçümler tekrarlandı. Tedavi planlama sisteminden (TPS) elde edilen doz değerleri ile retrospektif ölçüm yöntemi kullanılarak elde edilen doz değerlerinin karşılaştırılması yapıldı ve rutin ölçüm sistemlerinin sonuçları ile uyumlu sonuçlar bulunmuştur. uygulanabilirliği tartışıldı. Yapılan çalışmada TLD-100 dozimetrik ölçümünün Tomoterapi Hi-ART plan kalite kontrolün uygulanabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The gantry rotates and the couch moves towards the gantry and are both in motion during the Hi- ART Tomotheraphy irradiation. Although the dose is fixed in conventional radiotheraphy, it is variable in linear accelerators that use IMRT and it is in the range of 850 cGy. The dosimetric controls should be continuously done because the dose rate is variable during the treatment. The quality control of the treatment plans can be done using the ion chambers together Cheese phantom or Octavious phantom with computer guided electrometers. In this study, firstly the dose received by the target volume was controlled using the routine clinical phantoms and dosimetric methods. After, these measurements were repeated using TLD-100 dosimeters and then, the dose results from the treatment planning systems were compared with that of the retrospective methods. The usage of TL method in Hi-ART Tomotheraphy is suitable like as in routine measurement system. As a result, it has been shown that TLD-100 dosimetric measurements could be used in Hi-ART Tomotheraphy plan quality control.