Amorf ferromanyetik malzemelerin fluxgate manyetik alan sensörleri olarak kullanımı
The usage of amorphous ferromagnetic materials as fluxgate magnetic field sensors
  1. Tez No: 367588
  2. Yazar: ALPER FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Fluxgate manyetik alan sensörlerinin manyetik sensörler arasında, birçok uygulama için, hem maliyet hem de hassasiyet açısından özel bir yeri vardır. Bu nedenle bu tip sensörlerle ilgili uzun zamandan beri birçok çalışma yapıldığı bilinmektedir. Bu tezde amorf ferromanyetik Co71Fe4Mo1Si14B9, Co67Fe4Mo1,5Si16,5B11 şeritleri ve amorf ferromanyetik (Co0.94Fe0.06)72.5Si12.5B15 telinin bobinsiz fluxgate özellikleri incelenmiştir. Bobinsiz fluxgate sensör yeni tür bir ortogonal fluxgate sensördür. Bugüne kadar şerit şeklindeki amorf ferromanyetik malzemeler ile ilgili herhangi bir bobinsiz fluxgate sensör araştırması rapor edilmemiştir. Sonuç olarak, bobinsiz fluxgate sensörün amorf ferromanyetik tel ve şeritlerde çalışma mantığı, literatürde yer alan farklı modellere göre araştırılıp tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fluxgate magnetic field sensors have, both in terms of cost and sensivity, a special place among the magnetic sensors for many applications. For this reason it is known that many research have been done about this kind of sensors for a long time. In this thesis the coil-less fluxgate propeties of amorphous ferromagnetic Co71Fe4Mo1Si14B9, Co67Fe4Mo1,5Si16,5B11 ribbons and amorphous ferromagnetic (Co0.94Fe0.06)72.5Si12.5B15 wire were investigated. Coil-less fluxgate sensor is a new type of orthogonal fluxgate sensor. There has been no reported coil-less fluxgate research about amorphous ferromagnetic materials in the form of ribbon up to date. Consequently, the working principle of the coil-less fluxgate sensor in amorphous ferromagnetic wires and ribbons, in reference to the different models which are in the literature, was investigated and discussed.