Hibrit polimerik malzemelerin sentezi, fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve diş protez malzemelerinde uygulamalarının araştırılması
Synthesis of hybrid polymeric materials: and investigation of physicochemical properties as denture materials applications
  1. Tez No: 367620
  2. Yazar: SELDA SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmanın amacı, diş hekimliğinde 1940'lı yıllardan beri kullanılan ve hala alternatifi olmayan poli(metil metakrilat) (PMMA) diş protezi kaide malzemelerinin mekanik dayanımını artırmak ve yeni hibrit polimerik malzemeler sentezleyerek diş protez kaide malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırmasıdır. Bu amaçla PMMA'ın halloysit nanotüplerle (HNT) güçlendirilmesi, termal ve mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi çalışmaları yapıldı; metilmetakrilat, glisidil metakrilat ve (3- aminopropil) trimetoksisilan bileşikleri ile yeni hibrit polimerik malzemeleri hazırlandı. Ayrıca PMMA-HNT nanokompozitlerinde organik ve inorganik fazlar arasında homojen dağılmayı sağlamak ve uyumlaştırma yapmak amacıyla halloysit nano tüplerinin yüzeyleri 3- (trimetoksisilil) propil metakrilat (Silan A-174) ile kimyasal olarak modifiye edildi. %1-7 arasında modifiye HNT içeren nanokompozitler 64×10×2,5 mm boyutlarında mufla kalıp içerisinde hazırlandı ve örneklerin Elastikiyet modülü ve yatay dayanıklılık testleri ile termal ve yapı analizleri yapıldı. %1-3 arasında modifiye HNT ile içeren nanokompozitlerin mekanik dayanımının HNT oranın artmasıyla arttığı ancak %3'ten sonra düşmeye başladığı gözlendi. ANAHTAR KELİMELER: Hallosit, Hibrit Malzeme, Dental Kompozit Malzemeler, Sol Jel
Özet (Çeviri)
The aim of this study presented as master's thesis, is to improve the mechanical resistance poly (methyl methacrylate) (PMMA) denture base material that has been used since 1940's and still no alternative in dentistry and synthesis by preparing novel inorganic-organic hybrid materials with denture properties. With this purpose, improvement in thermal and mechanical properties of PMMA via halloysite nanotube (HNT) were studied. A novel polymeric hybrid material was prepared with methyl methacrylate, glycidyl methacrylate functionalized with (3-aminopropyl) trimethoxysilane. In order to ensure uniform distribution and alignment organic and inorganic phases in the PMMA-HNT nanocomposites. HNT surfaces modified chemically by 3 - (trimethoxysilyl) propyl methacrylate (Silane A-174). To determinatine elasticity modulus and tranverse strength the nanocomposite samples consisting 1-7% modified HNT were prepared in 64 × 10 × 2.5 mm size in muffle mold. Thermal and structural analysis of composites were performed. Mechanical strength of nanocomposite that consist of 1-3% modified HNT, increased with increase in HNT that begins to fall after only 3% were observed. KEYWORDS: Halloysite, Hybrit Materials, Denthal Composite Materials, Sol-Gel