176,178,180Hf ve 236,238U çekirdeklerinde foton saçılma tesir kesitlerinin ve manyetik dipol radyasyon kalınlıklarının hesaplanması
Calculation of photon scattering cross section and dipole magnetic radiation width for 176,178,180Hf and 236,238U nuclei
  1. Tez No: 367696
  2. Yazar: HUSEYNQULU QULİYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında manyetik dipol (M1) seviyelerinin teorik ve deneysel incelenmesinde ilk defa B(M1) indirgenmiş geçiş ihtimalinin yanısıra foton saçılma tesir kesitleri ve radyasyon kalınlıkları da teorik olarak araştırılmıştır. Nümerik hesaplamalar iyi deforme 176,178,180Hf ve 236,238U çekirdekleri için dönme değişmez (RI-) ve dönme değişmez olmayan (NRI-) Kuaziparçacık Rasgele Faz Yaklaşımı (QRPA) çerçevesinde yapılmıştır. Manyetik dipol karakterli orbital ve spin titreşimlerine karşı gelen 1+ uyarılmalarının (K=1) ωi enerjileri,  foton saçılma tesir kesitleri, B(M1) gücü ve  radyasyon kalınlıkları hesaplanarak mevcut deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak incelenen çekirdeklerde nümerik sonuçların mevcut deneysel verilerle deneysel hatalar çerçevesinde uyum içinde olduğu görülmüştür. Hesaplamalar 2-4 MeV enerji aralığında öngörülen Kπ=1+ uyarılmalarının ağırlıklı olarak makas moda ait orbital karekterli seviyeler olduğunu göstermiştir. Makas modun açıklanmasında dönme değişmezliği restore edici kuvvetler kullanan RI-QRPA metodunun başarılı bir metod olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, in the theoretical and experimental investigation of the magnetic dipole (M1) level, the possibility of B (M1)reduced transition as well as photon scattering cross sections and radiation thicknesses have been investigated theoretically for the first time. Numerical calculations have been performed for well defromed 176,178,180Hf and 236,238U in the framework of Rotational Invariant (RI-) and non- Rotational(NRI-) Invariant Kuasiparticle Random Phase Approximation (QRPA). ω energies,  photon scattering cross sections, B (M1) strength and  radiation width of 1+ excitations (K = 1) corresponding to the orbital and spin Magnetic dipole vibration have been calculated and compared with the available experimental data. As a result, it has been seen that the numerical results of the investigated nuclei is in compliance with the experimental data in the context of experimental error. Calculations showed that predicted Kπ = 1+ excitations in 2-4 MeV energy range is mainly scissors mode' orbital levels. It has been also seen that in the explaination of the scissors mode RI-QRPA method using restoration forces for rotational invariance is a successful method.