İnaktif çamurla çeşitli boyar maddelerin adsorpsiyonu
Adsorption of various dyestuff by inactivated sludge
  1. Tez No: 367728
  2. Yazar: ONUR IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Su kirliliğindeki en önemli problemlerden biri tekstil ve boya endüstrilerinden kaynaklanan atık sulardır. Bu atık sular ciddi kirliliklere sebep olmakta ve ekolojik çevreye zarar vermektedir. Bu çalışmanın Reaktif Siyah 5 (RB5), Reaktif Mavi 21 (RB21), Asit Kahverengi 283 (AB283) ve Bazik Viyole 3 (BV3) gibi azo boyar maddelerin adsorpsiyon mekanizmalarını anlamaktır. Bu çalışmada, 25-50-75-100 ve 150 mg/L boyarmadde çözeltileri, 1 g inaktif çamur ile arıtılmıştır. 150 mg/L boyar madde çözeltisi için giderim oranları BV3 için %93.4, AB283 için %27.23, RB21 için %17.7 ve RB5 için %1.7 olarak bulunmuştur. Adsorpsiyon mekanizmalarını anlamak için çeşitli izotermler ve kinetikler kullanıldı ve her boyar madde için her izotermin ve kinetiğin sabitleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
One of the major problem in the water pollution is the wastewater orginated textile and dye industries. This wastewater causes serious pollution and damages ecological environment The aim of this work is to understand the adsorption mechanisms of Reactive Black 5 (RB5), Reactive Blue 21 (RB21), Acid Brown 283 (AB283) and Basic Violete 3 (BV3) azo dyestuff by inactivated sludge. In this study, 25-50-75-100-150 mg/L dyestuff solutions are treated with 1 g inactivated sludge. It was found that the efficiency of removal was about 93.4 % for BV3, 27.23% for AB283, 17.7% for RB21 and 1.7% for RB5 dyestuff for 150 mg/L dyestuff solution. In order to understand the mechanisms of the adsorption, various isotherms and kinetics were used and constants of each isotherms and kinetics were calculated for each dyestuff.