Al/Al2O3ün sülfürik asit +glikol içerisinde değişik derişim ve potansiyelde geliştirilmesi
Development of Al/Al2O3 at different concentration and potantial in H2SO4+glycol
- Tez No: 367740
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aluminyumun anodizasyon işlemi, metal yüzeyinde oluşan oksit tabakasının; homojen, kararlı ve dayanıklı olması için gerçekleştirilen kontrollü bir oksidasyondur. Oluşturulan Al2O3 tabakasının alüminyuma tutunması, alüminyum ile bütünleşerek oluşmasından dolayı mükemmel sonuç verir. Çok sert bir tabaka olan Al2O3 filmi,aşınmaya karşı çok dayanıklı olduğundan, alüminyuma üstün özellikler kazandırmaktadır. Bu çalışmada, sülfürik asit+ glikol çözeltisinde aluminyum'un yüzeyinde anodizing yöntemiyle oksit filminin (Al2O3) geliştirilmesi hedeflenmiştir. Uygun ortam koşulları (0,5 M Glikol derişimi, 2 V) belirlendikten sonra, 7075 aluminyum alaşımının yüzeyinde oluşturulan (Al2O3) filminin korozyon davranışları, % 3,5 NaCl içerisinde araştırılmıştır. Bu amaçla, elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS), akım-potansiyel eğrileri ve taramalı elektron mikroskopu (SEM) görüntüleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; 0,4 M H2SO4+0,5 M Glikol ortamında anodizing uygulanan alaşımlarda oluşturulan Al2O3 filminin korozyon dayanımı, çıplak 7075 aluminyuma göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Anodizing of aluminum,the oxide coating obtained on metal surface; the controlled oxidation is occurred for homogeneous,stable abd durable. Al2O3 layer adhesion to aluminum, due to the formation integrating with aluminum results excellent. Al2O3 film has a layer of very hard, for very resistant to corrosion, has provided superior properties to aluminum. In this study,The development of oxide film on the aluminium surface was aimed with anodizing method in H2SO4+Glycol solution. After the convenient conditions were determined, Al2O3 film corrosion behavior which formed on the surface of aluminum alloy 7075, was investigated in 3.5% NaCl. This purpose, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) curves, the current-potential curves, and scanning electron microscope (SEM) images were obtained. The results show that; The corrosion performance of Al2O3 film (which have anodizing in 0.4 M H2SO4+0.5 M Glycol containing) much better than bare 7075 aluminium alloy.