Karpuzlarda anter ve ovül kültüründe soğuk uygulaması,thidiazuron (TDZ) ve 2,4-D uygulamalarının haploid embriyo uyartımına etkileri
Effects of cold pretreatment, thidiazuron (TDZ) and 2,4-D application on haploid embriyo induction via anther and ovule culture in watermelon
- Tez No: 367745
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Biotechnology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ile Ç.Ü. Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. Karpuzlarda (Citrullus lanatus L. (Thunb.) Matsum. ve Nakai) anter ve ovül kültüründe soğuk ön uygulaması, TDZ ve 2,4-D uygulamalarının haploid embriyo uyartımına etkilerinin incelendiği çalışma, iki deneme şeklinde kurulmuştur. Birinci denemede +4 oC'de 0, 2, 4 ve 6 gün süreyle çiçek tomurcuklarına soğuk şoku uygulanmıştır. Soğuk şokunun ardından izole edilen anter ve ovüller 0, 1, 3 ve 5 mg/l 2,4-D ile 0, 0.01, 0.02 ve 0.04 mg/l TDZ'nin farklı dozları ve farklı dozlardaki kombinasyonlarını içeren MS bitki besi ortamı içerisinde kültüre alınmıştır. İkinci denemede ise, birinci denemeden farklı olarak anter kültürü için 3 mg/l 2,4-D, ovül kültürü için ise 5 mg/l 2,4-D bütün embriyo teşvik ortamlarında sabit tutulmuş, farklı TDZ dozlarının (0, 0.01, 0.02 ve 0.04 mg/l) etkileri incelenmiştir. Her iki deneme sonucunda, anter kültüründe yalnızca kallus elde edilebilmiş, ovül kültüründe ise kültüre alınan ovüllerde boyutça artma ve koyu yeşil renk oluşumu gözlemlenmiştir. Oluşan bu yapılar bitkicik formasyonu olarak kaydedilmiştir. Elde edilen bitkicik formasyonları, hormon içermeyen MS besi ortamı içerinde kültüre alınmıştır. Kültüre alınmasından 3 ile 4 hafta sonunda oluşan bitkicik formasyonları kahverengileşerek canlılıklarını yitirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in C.Ü. Faculty of Agriculture, Department of Horticulture and C.U. Biotechnology Research and Application Centre. This study has been conducted analyse the effects of cold pretreatment, TDZ, 2,4-D application on watermelon via anther and ovule culture has been established two different testing.. At first study, cold pretreatment has been applied to flower buds for 0, 2, 4, 6 days at +4 oC. After cold pretreatment, anther and ovule were that isolated and has been cultured in MS basal media which contained 0, 1, 3, 5 mg/l 2,4-D, 0, 0.01, 0.02, 0.04 mg/l TDZ and combination of different doses 2,4-D and TDZ. At second study, 3 mg/l 2,4-D for anther culture and 5 mg/l 2,4-D for ovule culture has been stable in all media and has been searched the effect of 0, 0.01, 0.02 and 0.04 mg/l TDZ. Only callus from anther culture has been obtained at the end of both two studies. In case of ovule culture, it has been observed that ovules get bigger and dark green. This structure has been named as plantlets formations. Then, plantlets formations has been transfered to MS basal media without plant growth regulator. After 3-4 weeks of cultured, plantlets formations became brown and lost their vitality.