Rivayet asrında hadisciler ve içtimai hayat
The Social lives of the transmitters in the transmission conturies
  1. Tez No: 36777
  2. Yazar: SELAHATTİN DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET YÜKSEK LÎSAİTS TCDZİ RİY&ZE? ASEjxDA EA7İLSEİH SOSYAL HAYATLARI SALAHA2TİH DERSLİ Danışman? Doç. Dr. Abdullah AYDIELI. 1994, SAYFA: Jüri : Doç. Dr. Abdullah AYDIHLI. tfa*o««#«İBa»00aa000«00e«# Rivayet asrında ravilerin sosyal hayatları hakkındaki bu çalışma, birgiriş ve ilci bölümü ihtiva etmektedir. Girişte, İslam'ın çalışmaya verdiği önem ve bu husus ta, hadisçilerin görüşleri anlatıldı. Mrinci bölümde, resmi görevler beş anabaşlık altında özetlendi. İkinci bölümde sanTat, zanaat, üretim ve genel- hizmetleri anlatmaya çalış tık... Özetle, raviler de diğer insanlar gibi sosyal hayatta ki rollerini almışlardır. Yani, onlar hem Ez. Peygamber' in hadislerini rivayet etmişler ve hem de özel çalışmalarına devam etmişlerdir. Sonuç bölümünde, genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
7 Ph. D. thesis THE SOCİAL LİVES O? THS TEAİTSÎIÎTTSKS İl THE TRAITS-. MİSSÎOH COIÎTUPİSS Salahattin DERELİ Supervisor; Dog. Dr. Abdullah AYDIHLI 1994, PAGE: Jury :Do"ç.Dr. Abdullah AZDHILI..*0o«oa*0«9oo«a0aoetfo*« Shis study which! is ah out The Social Lives of The Transmitters in the firs three conturies( that is trans mission conturies) includes an introduction and two chap ters. In the introduction, importance that Islam gives to the work and the views of the transmitters on this subject were explaned. In the first chapter, the formal duties were summarized under five basic headships. In the second chapter, we tried to explain craft and handicraft and production and genaral duties. Shortly, the transmitters had their roles in the social life like other human being. I mean that they have also transmitted the traditions of the Prophet and done their special works. In the re stilt chapter,' a genaral evaluation have been done.