Süt ve süt ürünlerinden izole edilen laktik asit bakterilerinin ekzopolisakkarit üretim yeteneklerinin araştırılması
Milk and milk products i̇solated from lactic acid bacteria exopolysaccharides in the i̇nvestigation of production capabilities
- Tez No: 367783
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KIVANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Laktik asit bakterileri (LAB); gram-pozitif, fakültatifanaerob, katalaz negatif, hareketsiz, sitokromdan yoksun ve spor oluşturmayan bakterilerdir. Planlanan çalışmada süt ve süt ürünlerinden izole edilen 163 LAB' sinin ekzopolisakkarit üretme yetenekleri taranarak seçilen izolatlarda optimum EPS üretimi için kültür koşulları belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışmamızda izolatların antimikrobiyal aktivitesi SandvicOverlay Yöntemi ile incelenerek biyokimyasal testlerle özellikleri belirlenmiş ve seçilen izolatlar riboprinter ile tanımlanmıştır. İzolatların antimikrobiyal aktivitelerinin yüksek olduğu bulunmuştur. İzolatların EPS üretimleri mikrotitre plaka yöntemi ve kongo kırmızılı ortamda belirlenmiştir. Son olarak izolatlarınoptimum EPS üretim değerleri optimum azot, karbon kaynakları ve sıcaklıkta cevap-yüzey metodu ilebelirlenmiştir.İzolatların EPS değerleri 46,65 mg/L – 53,17 mg/L arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Lacticacidbacteria (LAB) are gram-positive, facultativeanaerobic, catalase-negative, motile,non-cytochrome and non-spore formingbacteria.In this study, 163 strains of LAB were isolated from dairy products and their of the exopolysaccharides capabilities have been investigated and determined culture conditions for EPS production.In our study, the antimicrobial activity of the isolates was examined by a Sandwich Overlay Method and their properties were determined by biochemical tests and selected isolates were identified by RiboPrint.Isolates were found to have high antimicrobial activity. EPS production method of isolates was determined with microtiter plates and including congo red medium. Finally, optimum EPS production values of the isolateswere found by response-surface method at optimum temperature, optimum nitrogen and carbon amounts. EPS values of the isolates were found as 46.65 mg / L - 53.17 mg / L.