Ultrasonik sistemlerle suda Klebsiella pneumonia dezenfeksiyonu
Disinfection of Klebsiella pneumonia in water with ultrasonic system
- Tez No: 367782
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde bulaşıcı hastalıkların önüne geçilmesi amacıyla uygulanan dezenfeksiyon işlemleri içme ve kullanma suyu temininde önemli rol oynamaktadır. Patojen mikroorganizma kaynaklı epidemik hastalıkların önlenmesi amacıyla yaygın olarak uygulanan klorlama, ozonlama, UV ışıma gibi su dezenfeksiyon tekniklerinin sahip oldukları çeşitli dezavantajlar nedeniyle ultrasound gibi alternatif dezenfeksiyon teknolojileri üzerinde yapılan çalışmaların sayısı artmaktadır. Geliştirilmekte olan ultrasonik dezenfeksiyon uygulamalarının su arıtımında kullanılabilmesi için çeşitli patojen mikroorganizmalar üzerindeki etkinliği incelenmelidir. Bu çalışma kapsamında Klebsiella pneumonia bakterisi kullanılarak 22kHz, 36kHz ve 833 kHz ultrasonik frekanslarda işletilen sürekli ve kesikli reaktörlerde dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ultrasonik temas süresinin, uygulanan güç yoğunluğunun, su ortamında bulunan sülfat, nitrat, bikorbonat iyonları ile azot gazının ultrasonik dezenfeksiyon işlemine etkisi araştırılmıştır. Ayrıca gümüş iyonlarıyla ultrasoundun birlikte kullanımı ile Klebsiella pneumonia dezenfeksiyonu için gereken gümüş miktarının azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays disinfection processes applied in order to prevent infectious diseases play an important role in the of drinking and usage water supply. The number of studies made on alternative disinfection technologies such as ultrasound are increasing due to water disinfection techniques which are widely used for pathogenic microorganisms borne epidemic disease prevention application such as, chlorination, ozonation, UV radiation, have several disadvantages. Ultrasonic disinfection practices are being developed to be used in water treatment, their efficacy on a variety of pathogenic microorganisms must be investigated. This study the disinfection process was performed in continuous and batch reactors which are run in 22kHz, 36kHz and 833 kHz ultrasonic ultrasonic frequencies via using Klebsiella pneumoniae bacteria. In this study the effects of ultrasonic contact time, applied power density, sulfate, nitrate, bicarbonate ions and nitrogen gas existing on the water medium, were investigated to ultrasonic disinfection process. Also, the amount of silver required for Klebsiella pneumonia disinfection was reduced with using of ultrasound in combination with silver ions .